Претензије увозника вина стављене под контролу
Држава је за следећу годину прописала нешто прецизнија и праведнија правила за увоз вина из Европске уније. На тај потез се одлучила после упозорења удружења увозника да је дошло до изразите неравнотеже на тржишту јер су два велика трговца набавила из Европске уније огромне количине вина.
Они су практично сами увезли 75 одсто целокупне количине од 2,5 милиона литара која у Србију може да се увезе из ЕУ без царине. Тако су остали учесници на тржишту морали да плаћају увозне намете од 30 одсто, па тако и подигну цену вина за трећину у малопродаји.
Према одлуци Владе Србије објављеној ових дана у „Службеном гласнику”, квота за увоз вина по преференцијалној стопи ће и у 2021. остати иста. Новина је да сваки појединачни трговац неће моћи да повуче више од 15 одсто укупне количине која се не царини. Тиме се претензије највећих, који су изазвали поремећај на тржишту, стављене под контролу.
Држава је прецизирала да се годишња квота расподељује на једнаке кварталне од по 625.000 литара вина. Неискоришћена количина у кварталу додаваће се дозвољеној количини за увоз у наредном тромесечном периоду.
– Максимална количина коју може да увезе један привредни субјект у оквиру сваког од прва три квартала износи 15 процената од кварталне квоте, односно 93.750 литара. Уколико није у претходном периоду увезао тих 15 процената, недостајућа количина се додаје дозвољеној у наредном кварталу – истиче се у одлуци коју је објавила агенција Танјуг.
Подсетимо, Сектор трговине при Унији послодаваца Србије тражио је недавно управо то да држава уведе квоте колико сваки трговац може да увезе вина без царине из ЕУ. Открили су да је увоз вина до пре неколико месеци био прихватљив за све док једна трговина, за само неколико дана, није увезла 140 шлепера вина без царине, док је други трговац купио јефтина вина из Румуније и претворио их у медицински алкохол.
Како је „Политика” објавила, незванично се помињало и да би трговац који је набавио највећу количину могао вино даље да реекспортује из центра у Србији. Реч је о увозу вина која се набављају за трговинске системе и маркете, а која су плаћена по цени од 80 центи до два, три евра у Италији, Француској, Шпанији...
Стеван Рајта, директор Савеза винара и виноградара Србије, каже да сврха овог удружења није да штити било чије интересе, сем својих чланова, али да је спремно да сарађује са свима и указује на проблеме на тржишту. Он је и раније упозоравао да се до сада никада није догодило да се у Србију увезе целокупна квота од 2,5 милиона литара до половине године, а понајмање да неко откупи 75 одсто дозвољене увозне количине из ЕУ која се не царини и тако угрози домаће дистрибутере.
Како каже, одлука коју је донела влада јесте праведнија, али ће бити потребно још мало времена да се све усагласи.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.