Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Претензије увозника вина стављене под контролу

Велики трговци појединачно ће моћи да набаве у ЕУ само до 15 одсто укупне количине која се не царини
(Пиксабеј)

Држава је за следећу годину прописала нешто прецизнија и праведнија правила за увоз вина из Европске уније. На тај потез се одлучила после упозорења удружења увозника да је дошло до изразите неравнотеже на тржишту јер су два велика трговца набавила из Европске уније огромне количине вина.

Они су практично сами увезли 75 одсто целокупне количине од 2,5 милиона литара која у Србију може да се увезе из ЕУ без царине. Тако су остали учесници на тржишту морали да плаћају увозне намете од 30 одсто, па тако и подигну цену вина за трећину у малопродаји.  

Према одлуци Владе Србије објављеној ових дана у „Службеном гласнику”, квота за увоз вина по преференцијалној стопи ће и у 2021. остати иста. Новина је да сваки појединачни трговац неће моћи да повуче више од 15 одсто укупне количине која се не царини. Тиме се претензије највећих, који су изазвали поремећај на тржишту, стављене под контролу.

Држава је прецизирала да се годишња квота расподељује на једнаке кварталне од по 625.000 литара вина. Неискоришћена количина у кварталу додаваће се дозвољеној количини за увоз у наредном тромесечном периоду.  

– Максимална количина коју може да увезе један привредни субјект у оквиру сваког од прва три квартала износи 15 процената од кварталне квоте, односно 93.750 литара. Уколико није у претходном периоду увезао тих 15 процената, недостајућа количина се додаје дозвољеној у наредном кварталу – истиче се у одлуци коју је објавила агенција Танјуг.

Подсетимо, Сектор трговине при Унији послодаваца Србије тражио је недавно управо то да држава уведе квоте колико сваки трговац може да увезе вина без царине из ЕУ. Открили су да је увоз вина до пре неколико месеци био прихватљив за све док једна трговина, за само неколико дана, није увезла 140 шлепера вина без царине, док је други трговац купио јефтина вина из Румуније и претворио их у медицински алкохол.

Како је „Политика” објавила, незванично се помињало и да би трговац који је набавио највећу количину могао вино даље да реекспортује из центра у Србији. Реч је о увозу вина која се набављају за трговинске системе и маркете, а која су плаћена по цени од 80 центи до два, три евра у Италији, Француској, Шпанији...

Стеван Рајта, директор Савеза винара и виноградара Србије, каже да сврха овог удружења није да штити било чије интересе, сем својих чланова, али да је спремно да сарађује са свима и указује на проблеме на тржишту. Он је и раније упозоравао да се до сада никада није догодило да се у Србију увезе целокупна квота од 2,5 милиона литара до половине године, а понајмање да неко откупи 75 одсто дозвољене увозне количине из ЕУ која се не царини и тако угрози домаће дистрибутере.

Како каже, одлука коју је донела влада јесте праведнија, али ће бити потребно још мало времена да се све усагласи.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola Nesic
Učiniti da se više prodaju domaća vina, koja su iz godine u godinu sve bolja. Naime kvote koje se pominju čine da ima zaista puno inostranih vina u prodaji, međutim treba imati na umu da teško da postoji dobro vino čija je buteljka ispod 10 EUR. Zato, ako se već stvara kultura vina i dobrih pića, onda učinimo da se pomognu domaći proizvođači.
nikola andric
Kad bi relacija bila obrnuta tako da se srpska vina u UZ uvoze bez carina to bi bilo dobro za srpske proizvodjace vina. Gledano iz perspektive EZ uvozne tarife u Srbiji su prihodi drzave. Osim toga moze se videti kao ugadjanje EZi i srpskim uvoznicima. Kad god se drzava mesa u odredjivanju cena stvara se nelojalna konkurencija. Narocito kad se cene povisavaju zbog kobajagi javnog interesa. Jedan dinar se moze samo jednom potrositi. Vece cene jednog proizvoda znace smanjenje prodaje drugih .
Михаило
Домаћа вина су најскупља скупља од реномираних европских вина. Нпр македонска су изузетна а јефтинија. Чак нека европска увозна су јефтинија и квалитетна од домаћих. Ако ће Александровић, Радовановић, Матавуљ, три Мораве, трвдош...да буду редовно преко 10еур за бутељку ја ћу их редовно заобилазити. Постоје многе мале винарије које имају добра и јефтинија вина од ових извиканих на полицама максија који купују туристи и фенсери. И ти малим винарима подједнако греје сунце и добра земља за добро вин
dusan
opet ce isti trgovac to uciniti ali sa svojih desetak novoformiranih firmi...
Боро
Да, сад кад су увезли све шта су хтели, постоје врло приступачна домаћа вина из великих винарија, одличног квалитета.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.