Македонац нуди милион евра да му суд врати пасош
Виши суд у Београду одлучиваће данас хоће ли Шефшету Демировском, осумњиченом да је дао мито радницима ужичког предузећа „Први партизан”, како би му они предали поверљиву документацију о изради оружја, вратити пасош и укинути меру обавезног јављања полицији. Мера напуштања места боравишта, привременог одузимања путне исправе и обавезно јављање ПС Палилула 1. и 15. у месецу, Демировском је изречена пре годину дана када му је укинут притвор јер је суд прихватио његово јемство од 200.000 евра.
Информација о доношењу одлуке у односу на Демировског, осим чињенице да су у његовом хапшењу средином новембра прошле године, учествовали припадници БИА и ВОА, који су га претходно месецима пратили jeр се сумњичи да је учествовао у незаконитој „набавци” докумената за производњу муниције, занимљива је и због „преписке” његових адвоката и надлежног суда.
Откако је Демировском укинут притвор уз положено јемство, његова одбрана тврди да не постоји ниједан разлог због којег овом македонском држављанину не би био враћен пасош и омогућено да отпутује у Скопље у којем има фирму која запошљава 500 људи. Предлоге за укидање мера суд је до сада одбио три пута. Као разлоге за продужење мере забране напуштања боравишта, наводи се да је Демировски држављанин Северне Македоније, да нема пријављено пребивалиште нити непокретност у Србији, да је власник предузећа чије је седиште у Скопљу, да његова породица живи у Истанбулу, односно да је реч о особи чији центар животних активности није у Србији и да све наведене околности указују на опасност од бекства.
Насупрот аргументима суда, браниоци Демировског указују да се против њиховог брањеника води „скраћени поступак”, као и да је за дело за које се он сумњичи, законом запрећена казна од три месеца до три године.
– Ни после годину дана, Више јавно тужилаштво није подигло оптужни предлог против Демировског. У току је вештачење штићених података које је изузетно сложено, што је потврдио и вештак. Због тога је неизвесно колико ће ово вештачење трајати. Треба имати у виду и да других доказних радњи нема већ дуже време, да су испитани окривљени и саслушани сведоци, те да је следећа процесна радња на којој је неопходно присуство окривљеног заправо присуство на главном претресу, уколико до њега икада и дође – наводи се, поред осталог, у предлогу бранилаца окривљеног да се Демировском укину мере.
Као аргумент да би држављанину Северне Македоније требало да буду укинуте мере, браниоци наводе и писану сагласност ВЈТ-а од 18. августа ове године, да се „окривљеном Демировском укине мера забране напуштања места боравишта, врати путна исправа и укине мера јављања МУП РС”. Став суда да окривљеном продужава изречене мере, према ставу бранилаца, представља преседан с обзиром на то да овако нешто не предлаже тужилаштво које руководи истрагом која је у току.
– У прилог нашем предлогу наводимо и судску праксу. Наиме, решењем Посебног одељења Вишег суда у Београду од 20. априла 2016. године, окривљеном А. Е. одређено је јемство од 280.000 евра, после чега је пуштен да се брани са слободе, при чему му се на терет ставља извршење кривичног дела прања новца, знатно тежег дела од оног којим се терети окривљени Демировски у предметном поступку. Због поступања Вишег суда у конкретном случају, Демировски се обраћао Уставном суду Србије и Европском суду за људска права у Стразбуру – наводе адвокати.
На постављена питања у вези са случајем „Демировски”, у Вишем суду у Београду за наш лист је речено да су адвокати више пута предлагали да се окривљеном укине мера забране напуштања боравишта и врати пасош, истовремено наводећи да је он спреман да положи додатна средства на име износа јемства, како би укупан износ био милион евра и да уколико наведени износ није адекватан, остављају могућност његовог повећања.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.