Очи у очи са заразним болестима
Међу кључним мерама у борби са ковидом 19, посебно у здравственим установама, јесте правовремена и стална дезинфекција, а једина референта установа која се бави овим послом јесте Завод за биоциде и медицинску екологију. Од проглашења епидемије код нас па до данас техничари ове установе дезинфиковали су више од 10 милиона квадрата простора. Осим тога, запослени у овој установи, а укупно их је 130, осим што раде дезинфекцију важних јавних установа, тестирају грађане на присуство вируса корона, утврђују присуство вируса Западног Нила и бактерије борелије у крпељима… Због тога и не чуди што су за свој рад у овим тешким пандемијским условима добили захвалницу Владе Републике Србије, а указом председника Републике Србије недавно одликовани и Сребрном медаљом за заслуге.
– Наше екипе раде дезинфекцију ковид болница (ВМЦ „Карабурма” и „Штарк Арена”), здравствених установа, установа социјалне заштите, предшколских установа, основних и средњих школа, других установа од јавног значаја, као и возила хитне помоћи. Осим дезинфекције, у просторијама Завода врши се и тестирање људи на присуство вируса корона. Од почетка априла до данас тестирано је више од 75.000 људи – кажу у Заводу за биоциде и медицинску екологију.
За сада, истичу, има довољно заштитне опреме, залиха за свакодневно обављање дезинфекције, узорковања и пи-си-ар тестирања. У овом тренутку поседују потребан број уређаја и опреме за дезинфекцију, али имају и уређаје који би се користили у случају проширења обима посла.

За разлику од многих који су сматрали да је вирус тамо негде далеко и да неће стићи до нас, у Заводу су размишљали унапред и спремно дочекали ову пошаст. Већ крајем прошле године обезбедили су дезинфекционa средства и опремu. Тако да су многима у првим данима пандемије били ослонац _0 nајважнијим институцијама поделили су око 2.000 килограма препарата и 10.000 тона раствора за дезинфекцију. Набавили су и 11 нових возила, тако да су од пролетос стално на терену, и то у три смене.
– Спроводићемо и наредне године на целој територији Србије надзор и тестирање узрочника заразних болести. То се ради у оквиру пројеката „Ентомолошки надзор комараца и детекција изазивача векторских заразних болести”. Под детекцијом се иначе подразумева проналажење и утврђивање извора заразе – објашњавају у Заводу.
А уколико епидемиолошка ситуација буде диктирала појачану и обимнију примену специјалних мера за спречавање епидемије, и они ће повећати своје капацитете.
– Урадићемо то ангажовањем резервних ресурса. У нашој лабораторији, иначе, може да се уради 3.000 пи-си-ар тестова на дневном нивоу – кажу у Заводу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.