Суђење за превару 1.802 грађанина креће из почетка
Суђење Николи Лазићу, власнику сада непостојећег предузећа „Елите интернационал”, оптуженом за злоупотребу службеног положаја, односно да је током 2008. године, од 1.802 грађанина, незаконито послујући, присвојио више од 35 милиона евра, после шест година почеће из почетка. Разлог је – промена поступајућег судије.
Суђење које већ траје шест година, трајаће најкраће још толико, с обзиром на то да суд као сведоке треба да саслуша све оштећене, тачно њих 1.802. Како је до сада пред Вишим судом у Београду пред којим се води поступак, саслушана око трећина оштећених (који вероватно у поновљеном поступку неће бити поново непосредно испитивани), а да остатак у истом својству тек треба да се појави на суђењу, мало је вероватно да процес против Лазића може да буде окончан и за читаву деценију. Ако се још у обзир узме и чињеница да се суђења некадашњем власнику „Елите интернационала” заказују углавном на месечном нивоу, ова рачуница изгледа још реалнија.
Тужилаштво и одбрана су се, својевремено, сагласили да се сви оштећени непосредно саслушају. Међутим, тужилаштво је прошле године повукло овакав предлог, навевши да се непосредно саслушају само они оштећени који нису сведочили у истрази. Окривљени и његов бранилац, међутим, успротивили су се оваквом предлогу тужиоца.
Лазић, који је катанац на фирму ставио почетком 2009. године, тада је и напустио Србију. Убрзо потом, 10. априла 2009, суд му је после покретања истраге одредио притвор, а како је био недоступан органима гоњења, за њим је расписана потерница. Медији су тада спекулисали да је власник „Елите интернационала” уточиште нашао у суседној Црној Гори, где је, наводно, био и виђен на једној од тамошњих плажа. Ипак, на основу потернице, крајем 2013. ухапшен је у Италији, одакле је 3. јануара 2014. изручен Србији.
После Лазићевог хапшења и његове екстрадиције Србији, суд је више пута ургирао код надлежног органа Републике Италије да доставе одобрење за вођење кривичног поступка у овом предмету, имајући у виду начело специјалности, предвиђено одредбама Европске конвенције о екстрадицији. Поменута сагласност достављена је суду тек 15. априла 2014., први главни претрес одржан је 30. маја 2014.
Лазић је био у притвору нешто дуже од три године. Решењем Кривичног ванпретресног већа Вишег суда, које је потврдио Апелациони суд, у септембру 2017. укинут му је притвор који је замењен мером забране напуштања стана уз електронски надзор.
Никола Лазић је почетком 2016. године покушао да се нагоди са тужилаштвом и на тај начин издејствује блажу казну. До закључења споразума о признању кривичног дела није дошло, а како је тада рекао његов адвокат, ова могућност „стоји у месту”.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.