Сваки трећи Бечлија је странац
БЕЧ - Сваки трећи Бечлија, односно 30,8 одсто становника Беча, нема аустријски пасош, показују подаци „Монитора о интеграцији” Града Беча. Тај документ садржи бројеве, податке и чињенице о миграцији, интеграцији и диверзитету главног града Аустрије.
Број особа страног држављанства је порастао од последњег извештаја 2017. године, са 27 на актуелних скоро 31 одсто. Иначе 2002. године је удео страних држављана у становништву Беча био тек на 16,4 одсто, што значи да се у последњих 18 година удвостручио.
Такође, готово половина бечког становништва има мигрантско порекло. Конкретно то значи да оба родитеља 45,9 одсто Бечлија нису рођени у Аустрији.
„Беч је тиме модеран град имиграције унутар ЕУ”, наводи се у уводном тексту.
Поред тога 36,7 одсто Бечлија је рођено у иностранству. Највећи део имиганата долази са простора ЕУ, пошто се од 2006. сваке године све више људи из чланица ЕУ и ЕФТА насељавало у главни град Аустрије, више од оних из такозваних трећих држава.
Једини изузетак била је 2015. година, на врхунцу избегличког таласа. Шеф пројекта Филип Хамер из Магистрата 17 указао је да је стопа давања држављанства имигрантима у Бечу на само 0,8 одсто.
„То значи да од 1.000 људи, који живе са страним пасошем у Бечу, само осам добија аустријско држављанство. То је најнижа стопа у ЕУ”, констатовао је он.
У Бечу је прошле године укупно 4.563 особа добило аустријско држављанство. То је значајан раст у односу на 2010. када је аустријски пасош добило свега 1.745 нових држављана, али јасно мање него током 2003. када је било више од 18.000 нових држављана.
Имиграција и ниска стопа доделе државланства има своје последице, а то је да актуелно 30,1 одсто Бечлија старијих од 16 година нема право гласа, а у групи оних у старости између 27 и 44 година удео је чак на више од 40 одсто. Нови секретар за интеграцију и заменик градоначелника Беча Кристоф Видеркер сматра да с тим у вези треба деловати.
„У области учешћа у демократији су уочљиви дефицити које не можемо да не увидимо”, рекао је он.
Видеркер сматра да треба убрзати процес добијања држављанства и критикује савезну владу која стално мења правне оквире, преноси Танјуг.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.