Под истрагом водећи безбедњаци БиХ
Сарајево – Пре два дана у Суду БиХ почело је суђење директору Обавештајно-безбедносне агенције (ОБА) БиХ Осману Мехмедагићу и његовом сараднику, запосленом у тој агенцији, Мухамеду Пекићу због злоупотребе положаја и овлашћења. Оптужница их терети да су на незаконит начин из једне сарајевске поште изузели видео-снимке надзорних камера, како би идентификовали пошиљаоца анонимне кривичне пријаве против Мехмедагића.
Тужилац Олег Чавка тврди да је то школски пример злоупотребе службеног положаја и да је први обавештајац у БиХ приватизовао и злоупотребио ОБА, чиме је нарушио углед те агенције. Осим што је приватно шпијунирао подносиоца анонимне пријаве он је, каже Чавка, подношење те пријаве прогласио претњом по безбедност БиХ.
Мехмедагићев адвокат Сенка Ножица не слаже се са наводима тужиоца, јер она сматра да је реч о монтираној оптужници и да је поступак против њеног клијента политички мотивисан, како би се он уклонио с позиције на којој јесте.
Афера изузимања видео-снимака није и једини разлог због којег Мехмедагић у последње време више борави у просторијама правосудних институција него у свом кабинету. Против њега је пре неколико дана подигнута још једна оптужница која га терети, такође, за злоупотребу положаја и овлашћења, то јест за незаконито именовање чланова другостепене комисије за безбедносне провере и рад те комисије. Осим Мехмедагића у тој афери осумњичени су још и министар безбедности БиХ Селмо Цикотић и пензионер Муриз Друшкић који је један од саветника Мехмедагића. Поред две оптужнице, од којих је једна у фази процесуирања, директор ОБА има у Тужилаштву БиХ и отворену истрагу у којој се терети за фалсификовање своје факултетске дипломе.
Тренутни „рекордер” по броју оптужница је и Селмо Цикотић који је, као и Мехмедагић, кључни кадар Странке демократске акције Бакира Изетбеговића. Његово име не помиње се само у случају малверзација у вези са именовањем чланова поменуте комисије, већ и у оптужницама за ратне злочине над бугојанским Хрватима и незакониту трговину са загребачком фирмом „Скаут” из времена када је он био на челу ресора одбране.
Стручњаци упозоравају да, у најмању руку, забрињава чињеница да су водећи људи у делу безбедносног сектора БиХ под истрагом, или им се већ суди. Та забринутост, процењују они, већа је тиме што је реч о области безбедности, једној од најважнијих, која би, као и у свакој другој земљи, требало да омогући нормално функционисање свих елемената друштвено-политичког и привредног система.
„Безбедносна ситуација у БиХ је бременита бројним изазовима, почев од тероризма, као глобалне светске претње, па до мигрантске кризе на коју кључни безбедносни, као и политички, фактори у БиХ још немају адекватног одговора, а она се из дана у дан усложњава”, каже за „Политику” Стојан Жупљанин, декан бањалучког Факултета за безбедност и заштиту.
У таквој ситуацији, наглашава он, ми у безбедносном сектору на важним позицијама имамо људе који су у фази процесуирања или завршних истрага, што је несхватљиво. „Логично би било да сами поднесу оставке”, сугерише Жупљанин. Он се не слаже са мишљењем оних који тврде да су „у домену спекулација” информације да Изетбеговићева СДА диригује и управља безбедносним сектором и да у последње време покушава, уз помоћ одређених међународних кругова, да врати изгубљени утицај на највише правосудне институције БиХ.
„Нису то никакве спекулације, јасно је и птицама на грани да се у овим последњим притисцима на највише правосудне институције БиХ, укључујући и оставку председника ВСТС-а Милана Тегелтије, и те како препознаје улога СДА, као израз њене жеље да врати изгубљену контролу над тим институцијама”, каже Жупљанин.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.