Нису јасни разлози за поскупљење воде
Због нове цене воде која ће повећати рачуне од првог јануара реаговала су ових дана и нека удружења грађана. Центар за локалну самоуправу сматра да нису јасни разлози за ово поскупљење нити за које намене ће се користити средства добијена на овај начин од грађана. Према њиховој процени, услуга испоруке и одвођења воде плаћаће се 85 динара више него до сада. У „Водоводу” истичу да је ово просечно повећање за све оне који имају и воду и канализацију.
– Подсећамо да је ЈКП „Београдски водовод и канализација” пре 15 месеци већ увећао цену услуга за 131 динар по домаћинству, увођењем нове ставке у комунални ценовник под називом „погонска спремност система”. Потпуно је нејасно зашто БВК, за мање од годину и по дана, већ други пут подиже цену својих услуга, поготово имајући у виду да је ово предузеће бележило нето добит и пре ових поскупљења. Она је у 2019. износила 19 милиона динара, а ранијих година и много више – кажу у Центру за локалну самоуправу и истичу да свака корекција цене комуналних услуга мора бити одраз подизања квалитета тих услуга, а грађани морају знати шта тачно добијају за сваки динар више који плате јавним предузећима.
У „Водоводу” кажу да ће цена кубног метра испоручене воде за домаћинства и спортско-рекреативне центре – базене износити 59,46 динара, односно 24,04 динара за одвођење отпадних вода. За остале потрошаче цена испоручене воде ће бити 98,40 динара, а за одвођење отпадних вода 52,95 динара.
– На основу досадашње просечне потрошње четворочланог домаћинства у Београду, то ће значити увећање месечног рачуна за око 55 динара (вода), односно за око 80 динара (вода и канализација) – рекли су „Београдском водоводу и канализацији”.
Ово је, како су рекли у овом предузећу, минимално повећање цене за испоручену воду и одвођење отпадних вода после више од четири године. Последњи пут цена је коригована 1. августа 2016. године. У „Водоводу” истичу да повећање цене представља важан предуслов за остваривање прихода који су неопходни за несметано функционисање овог великог и значајног комуналног система.
– Цена пијаће воде и одвођења употребљених вода треба да се заснива на дугорочној стратегији развоја одрживог пословања са циљем постепеног повећавања, која би омогућила даљи развој система за производњу и дистрибуцију воде и одвођења отпадних вода – истакли су у овом предузећу.
Они су напоменули да осам градова у Србији има вишу цену воде него што има Београд и да ниједан од тих градских водоводних система по дужини мреже и систему рада не може да се мери са београдским.
– Када је реч о погонској спремности система, реч је о фиксној накнади коју имају сва велика предузећа. Када је реч о нама, то значи да вода мора се преради, пречисти и безбедно доведе до чесме. То подразумева улагања и у систем и у радну снагу. Да ли ће неко ту воду употребити или не, то већ не зависи од нас – рекли су у „Водоводу”.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.