Сумњиви послови украјинских тајкуна у Кливленду, Даласу...
Украјина је и даље високо на листи држава које привлаче пажњу не само због рата који се тамо догодио него и због повезаности политичара, олигарха, банака и милијарди проневереног новца. То је, без обзира на америчку политичку подршку, разлог због кога Вашингтон приликом сваког разговора са званичним Кијевом захтева обрачун са корупцијом.
Пажњу је опет на себе привукао украјински олигарх Игор Коломојски с којим је председник Володимир Зеленски у време глумачке каријере и предизборне кампање био у пословним односима. По избору за председника у априлу 2019. године, Зеленски је одмах за шефа кабинета поставио Андреја Богдана, адвоката Игора Коломојског, али га је већ у фебруару прошле године, под притиском сменио. Коломојски је сада са својим пословним партнером, који је према Форбсовој листи још богатији него он – Генадијем Богољубовом – продавао имовину у Америци усред поступка заплене.
„Оптима венчрс”, америчка компанија за управљање некретнинама у власништву Коломојског и Богољубова, која је под истрагом ФБИ због прања новца, поднела је, како пише Радио слободна Европа, захтев суду за продају још две зграде у Кливленду и то усред поступка за пленидбу. „Оптима”, некада највећи комерцијални оператер некретнина у граду на западу Америке, тражи да прода „55 паблик сквер”, солитер са 22 спрата, као и свој удео у хотелу „Вестин Кливленд даунтаун”, наведено је у судским документима поднесеним 24. децембра.
Министарство правде САД је шест дана касније поднело нови налог за пленидбу имовине наводећи да су некретнине у Кливленду стечене проневереним средствима из Приват банке у Украјини, а спомиње се више милијарди долара. У августу 2020. године поднета су још два налога за одузимање некретнина у Луисвилу, Кентакију и Даласу, у којима је наведено да су такође стечене покраденим новцем из ове украјинске банке. Коломојски и Богољубов су били власници Приват банке, једне од највећих банака у Украјини са седиштем у Дњепропетровску. Коломојски је од 2014. до марта 2015. године, у време председника Петра Порошенка, био губернатор Дњепропетровске области.
Преко ове банке су подизали кредите од 2008. до 2016. године, када је превара откривена, а Народна банка Украјине национализовала Приват банку. Држава је„упумпала” 5,5 милијарди долара како би спречила банкрот Приват банке. У мају 2019. године покренута је грађанска парница у Делаверу против ових милијардера како би се надокнадио новац за који се тврди да је украден из банке. Захтев за продају пословне куле и хотела у Кливленду су део тог поступка. Приват банка у тој тужби тврди да су тајкуни „опрали” 780 милиона долара кроз амерички финансијски систем. У новој одлуци америчког суда се наводи да су олигарси „прали” део прихода стечен криминалом користећи низ банковних рачуна ћерки-фирми, првенствено у филијали Приват банке на Кипру, пре него што су новац пребацивали у САД.
Како оволики новац не иде без политичке заштите Коломојски се показао као мудар играч. У мају 2019. је дао интервју украјинским медијима у коме је рекао да су му двојица помоћника Рудија Ђулијанија, адвоката и блиског сарадника Доналда Трампа, дошли у посету у Израел како би „захтевали” да закаже састанак Ђулијанија и Зеленског. Било је то месецима пре него што је амбасадор Курт Волкер на крају организовао састанак између Ђулијанија и саветника Зеленског, Андреја Јермака. Сусрет је требало да буде у вези са „случајем Буризма”, а Коломојски је тада најавио да може да избије велики скандал, и то не само у Украјини, већ и у САД и да је у питању завера против Џозефа Бајдена преко послова његов сина Хантера у гасној компанији „Буризма”. Наводно је тада постигнут договор да генерални тужилац Јуриј Луценко повуче истрагу о пословању ове фирме. Касније је „процурио” и телефонски разговор између Трампа и Зеленског од 25. јула 2019. године са истим захтевом.
Америчко министарство правде је сада навело да су сарадници Коломојског и Богољубова у Мајамију оформили мрежу фирми, обично на варијацију имена „оптима” преко којих су улагали новац у некретнине и погоне за производњу метала. Стотине милиона долара су уложили у некретнине и предузећа широм земље, укључујући имовину која је сада предмет заплене: пословни торањ „55 паблик сквер” у Кливленду, кула ПНЦ „Плаза” у Луисвилу и пословни комплекс у Даласу, који сви заједно вреде више од 60 милиона долара. Коломојски и Богољубов негирају оптужбе тврдећи да су имовину у САД купили новцем од продаје челика.
Почетком августа прошле године медији су писали да ФБИ истражује пословање двојице тајкуна због сумњи за проневеру и „прање новца”. Тада су извршени и претреси њихових канцеларија у Мајамију и Кливленду. Обојица тајкуна су се 2019. године вратили у Украјину из добровољног егзила, месец дана пошто је Зеленски победио на председничким изборима. Претходно је телевизијски канал „1 плус 1”, чији је власник Коломојски, емитовао хумористичку серију „Слуга народа”, у којој је главни глумац и продуцент био Зеленски.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.