Субота, 21.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија пета у Европи по броју жена на јавним функцијама

(Фото Н. Марјановић)

Србија је на петом месту у Европи по заступљености жена на високим јавним функцијама, изјавила је данас стална координаторка УН у Србији Франсоаз Жакоб, уз напомену да су жене и даље недовољно заступљене на местима одлучивања у локалним самоуправама и у приватном сектору.

Жакоб је указала да после парламентарних избора у Србији, одржаних прошле године, 39 одсто жена чини састав нове владе и истакла да је то велики корак напред у остваривању родне равноправности.

– Жене су и даље недовољно заступљен у телима за одлучивање на локалном нивоу и у приватном сектору. Само 20 од 165 градоначелника и председника општина су жене, рекла је Жакоб на првом мултисекторском догађају посвећеном питањима родне равноправности под називом „Стање равноправности у Републици Србији”, које је покренуло Министарство за друштвени дијалог и људска и мањинска права.

Она је истакла да Србија треба да заврши писање и усвајање закона, стратегија и акционог плана, према препорукама Централног европског форума за развој (ЦЕДЕФ), као и да треба да препозна фокус и расположива средства како би реализовала законе и стратегије на локалном и националном нивоу.

 – Спровођење закона и стратегија представља изазов, јер треба да радимо на елиминисању друштвених предрасуда када је реч о родној равноправности, казала је Жакоб, преноси Танјуг.

Истакла је и потребу за већом комуникацијом и обраћањем широј публици кроз позитивне наративе, како да би се утицало на креирање политика за унапређење родне равноправности и њихово финансирање, али и превентивно деловало и утицало и на понашање појединаца.

Жакоб је нагласила да УН остају посвећене подршци Србије у спровођену међународних стандарда у погледу родне равноправности како, истакла је, нико би остао запостављен, као и да је друштвени дијалог огроман потенцијал за испуњавање Агенде 2030.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Pera Kojot
Po lepoti žena Srbija je prva! I tačka!
Анка
Можда... Пластична кирургија ради пуном паром. И у том сте на првом мјесту.
Lex
Прво, закон треба да промени свој назив. Устав познаје категорију "равноправност полова" а не родова. Друго, равноправност треба да се постигне у све ти гране власти - ако у извршној власти треба повећати заступљеност жена, то свакако треба учинити. Исто важи за повећање заступљености мушкараца у судској власти како би се постигао баланс. За све друго треба да важи правило једнаких шанси. Уведите меритократски одабир кадрова и тестирање за све државне службенике. Без обзира на пол.
Zoran
Niste napisali koje su to zemlje u Evropi ispred Srbije
Деки
Не ваља, јер јача феминизам ...
Dusan T
A jesu li one birane po kvalifikovanosti? Da li nam zbog toga ovako dobro ide?
Artemis
Dusane T :) Мизогинија (гр. μισογυνία / misogynia, дословно: женомржња, од μῖσος (misos / мржња) и γυνή (gynē / жена) је назив за нетрпељивост, презир, мржњу или предрасуде према женама или девојкама. Најчешће се испољава у виду мушких предрасуда, односно мушког шовинизма или сексизма, усмереног према женама, односно против жена. Сам појам мизогиније је широк и такође може означавати и облик параноидне фиксације везане за ствар која је истовремено предмет мржње и љубави.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.