Субота, 21.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кардиолози уградили „кишобранчић” који регулише притисак

Први пут у региону, а трећи у Европи, специјалисти Института ,,Дедиње” пацијенткињи помогли посебним регулатором протока крви у срцу
Ток операције мора да се прати на екрану (Фото Институт „Дедиње”)

Упркос вирусу корона увођење савремених светских процедура у српску кардиологију и кардиоваскуларну хирургију остаје и даље једно од приоритетних опредељења специјалиста у Институту за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње”. У складу с амбициозном визијом која значи одржавање угледа и статуса, у институту је први пут у Србији и региону, а трећи пут у Европи, примењена нова, савремена процедура у оквиру које је имплементиран регулатор атријалног протока (енглеска скраћеница АФР).

У стручном тиму који је спровео ову процедуру били су интервентни кардиолози др Михајло Фаркић и др Драган Топић, електрофизиолог др Милосав Томовић, ехокардиографер др Слободан Томић и анестезиолог др Никола Ђукановић, као и тим медицинских сестара и техничара. Прва АФР процедура урађена је шездесетдвогодишњој пацијенткињи из Беле Цркве, која се након ове успешно обављене интервенције одлично осећа.

Имплантат ће допринети бољем квалитету живота пацијената с урођеном плућном хипертензијом и притиском насталим као последица срчане слабости, чиме ће им знатно бити олакшане тегобе, побољшана физичка издржљивост и повећан степен преживљавања.

– Уз помоћ балона направимо мали прорез на прегради која раздваја леву и десну преткомору и у тај прорез ставимо специјални ,,кишобран” који у себи има мали отвор, који омогућава пребацивање крви из десне у леву преткомору и тако доприноси смањењу крвног притиска у срчаним шупљинама. Уградња регулатора атријалног притиска од изузетне је важности за тако тешке пацијенте код којих нерегулисан притисак наглим падом може довести и до смртног исхода. После ове интервенције пацијент може да поднесе јачи физички напор – објаснио је др Михајло Фаркић, интервентни кардиолог и водећи члан тима.

Увођење нове процедуре спречава угрожавајући пад крвног притиска тако што руке лекара направе вештачки отвор између десне и леве преткоморе и на то место, помоћу катетера, поставе поменути уређај који регулише атријални проток крви. То је једна врста мрежице, односно ,,кишобранчића”, како то лекари воле да кажу, који сам регулише проток крви из десне у леву преткомору, тако да болесницима који имају повишен притисак у плућима сам апарат регулише колико крви ће прећи из десне у леву преткомору.

– Ова интервенција захтева тимски рад, јер прелазимо из десне у леву преткомору, а то је врло осетљив део процедуре јер се ради посебним уводницима и дугачким иглама, па су неопходне искусне руке електрофизиолога – рекао је др Милосав Томовић, специјалиста електрофизиологије.

– За извођење ове веома осетљиве интервенције потребна је велика прецизност, па је немогуће извести без велике помоћи такозваног трансезофагусног ултразвука – додао је доцент др Слободан Томић. Интервенција се ради у аналгоседацији, стању у којем је пацијент успаван, али дише сопственим плућима, а анестезију је водио др Никола Ђукановић.

– Интервенција са свим припремама траје мање од сат времена а с овом процедуром у наредном периоду требало би да упознамо колеге из других медицинских центара – казао је др Драган Топић, интервентни кардиолог. За пацијенте је врло важно да се Републичким фондом здравственог осигурања договорено је да се најтежим пацијентима у овој години угради десет ових уређаја  и да се ова процедура уврсти у редован програм Института ,,Дедиње”, сазнајемо од наших саговорника.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Saša
Veliki pozdrav za naše doktore, imao sam tu privilegiju da budem baš njihov pacijent,pre par godina, i šta reći osim da pored naših sportskih šampiona imamo čast da živimo u vremenu naših medicinskih šampiona. Svaka čast i hvala što postojite!
Miloje Siljkovic
SVAKA CAST Dr I OSOBLJU KOJE JE IZVELO OVU SLOZENU OPERACIJU . VI STE NAS PONOS I NASI HEROJI
Vera Aleksic
Duboki naklon nasim dragim doktorima .....hvala za svaki novi zivot i sama sam jedna od mnogih kojoj je to omoguceno
Jao Nama
Dali znate da u Srbiji svaki dan umre 144 ljudi od bolesti srca.
Novica
Takođe bravo za naše lekare. Kako doći do "kišobrana" kada već 15 meseci ne mogu da zakažem EHO srca jer "nema termina" ili nerade zbog kovida, nego imam povišeni pritisak i aritmiju i ne mogu da pređem od kreveta do stola da se ne preznojim, a ldomzravljevski "kariolog" mi nudi opciju od koje "mogu da se šlogiram" ili da "iskrvarim" dok čemam "konačnu dijagnozu"

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.