СПС: Да и жене могу у војску
Социјалистичка партија Србије (СПС) се апсолутно залаже за увођење обавезног војног рока. Србија је одувек имала јаку војску и она је један од кључних темеља очувања националног идентитета и државног суверенитета, а увек је била институција којој су грађани највише веровали. Мишљења смо да треба покренути широке јавне расправе релевантних друштвених чинилаца о овој важној теми, али и пажљиво чути ставове и мишљења наших грађана.
Свакако препуштамо Министарству одбране РС да донесе одлуку о том питању, узимајући у обзир безбедносне изазове, ризике и претње у региону, као и економску ситуацију у земљи. СПС посебну пажњу жели да скрене на чињеницу да су припаднице ВС учествовале у бројним међународним мисијама у којима су биле и одликоване, и зато се залажемо да уведемо новину, да наше грађанке имају могућност служења војног рока.
СДПС: По норвешком моделу
Као земља у различитим државним облицима, имали смо два модела служења војног рока: обавезни и професионални. Први се показао као превазиђен и прескуп, а други недоречен, са проблемом који се односио на попуну активног, али и резервног састава. Добро је да имамо дебату о овој теми, и сматрамо да одлуку треба да донесемо на основу економских могућности и одбрамбених потреба, са више прагматизма, а мање емоција. Данас у свега 14 европских земаља имамо обавезан војни рок, јер је интенција ка професионализацији оружаних снага, а моћ једне земље више се мери снагом економије него њене војске, указују у Социјалдемократској партији Србије (СДПС).
Зато ми предлажемо да наставимо рад на унапређењу постојећег система професионалне војске, што подразумева даље улагање у побољшање животног стандарда и услова рада њених припадника, повећање примања и решавање стамбеног питања припадника војске, али и инвестиције у војну инфраструктуру. Такође сматрамо да младим људима треба оставити могућност избора да ли ће обући униформу или не. С тим, да онима који се одлуче за служење војног рока треба дати различите подстицаје, као рецимо у Норвешкој, где млади имају одређене привилегије након служења, у виду помоћи током школовања или приликом запошљавања у државним службама. На тај начин ћемо подстаћи више младих људи да се пријаве за служење војног рока.
СПАС: Немамо ништа против
Нисмо ту тему до сада посебно обрађивали, али ако дође неки предлог те врсте, са јасним аргументима и анализом, од неке стране, размотрићемо га. У суштини немамо ништа против враћања војног рока уколико је процена да ће безбедност и готовост државе бити на вишем нивоу. Наравно, много ствари је ту битно уклопити, ако се обавезни војни рок враћа. Од дужине трајања, преко буџета који треба да се обезбеди, простора, итд. Није то тако једноставна одлука. Свакако смо спремни о томе да разговарамо, кажу у Српском патриотском савезу (СПАС).
ДСС: Војни рок минимум шест месеци
Апсолутно је потребно вратити обавезно служење војног рока јер се тиме, на првом месту, знатно јача одбрамбена способност земље као и могућност одбране националних интереса уз истовремено очување мира. Војни рок би морао да траје минимум шест месеци, а за одређене специјалности и дуже. За појединце који би уложили приговор савести, свакако би се обезбедила могућност служења без оружја, што у униформи за потребе логистике, што цивилно у одређеним и јасно дефинисаним институцијама и организацијама које служе јавном интересу, каже Милош Јовановић, председник Демократске странке Србије (ДСС).
ЛСВ: Прескупо и неадекватно безбедносним изазовима
Враћање обавезног војног рока није прихватљиво јер је прескупо и неадекватно безбедносним изазовима. Војсци треба нова концепција одбране заснована на стратегији сукоба ниског интензитета карактеристичног за ратовање у несразмеру бројности и опремљености између сукобљених страна. Велики број непрофесионалних и неопремљених војника, мобинг, непотизам и понижавајући услови рада још више ће резултирати напуштањем војне службе и избегавањем војног рока одласком у иностранство. А услов свих услова мора бити решавање питања убиства двојице гардиста на Топчидеру 2004. године. Само тако би започео процес враћања поверења у војску, каже Велимир Ковачевић, председник Стручног савета за одбрану и безбедност Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ).
СДА: Прво лустрација
Пресудама међународних судова Србија је окривљена за геноцид и друге злочине српских оружаних снага над Бошњацима у току распада бивше СФРЈ. Лустрација у српским оружаним снагама и службама безбедности је предуслов за враћање поверења Бошњацима у државне органе Србије. СДА Санџака је предала Скупштини Србије на разматрање и усвајање Резолуцију о Сребреници. Ова Резолуција садржи решења за све проблеме и сва нерешена питања. То је први корак, неопходан за изградњу међунационалног поверења, кажу у СДА Санџака.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.