Недеља, 15.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ниједна вакцина није показала озбиљне контраиндикације

(Фото Бета/АП)

Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије и анестезиолог Раде Панић изјавио је данас да ниједна вакцина против коронавируса није показала озбиљне контраиндикације.

На онлајн дебати у организацији НВО Актив на тему „Вакцинација – истина или заблуде”, Панић је рекао да се у четвртој фази испитивања вакцина прате дугорочни нежељени ефекти у периоду од пет до седам година и уз „масовну примену” лека или вакцине.

Он је рекао да је лек Аспирин коришћен 100 година без икаквих ограничења, док није откривено да постоји ретка контраиндикације код деце испод 16 година која у неким случајевима може довести до смрти.

„У медицини један лек је и отров и лек, треба оценити да ли је већа корист или штета. Онима који су против вакцине због могућих контраиндикација саветујем да узму упутсво аспирина и да схвате колико озбиљне исходе може имати тај лек”, рекао је Панић.

Према његовим речима, вакцинација је добровољна и грађани треба да буду срећни што могу да бирају коју вакцину желе да приме.

Он је казао да је потребно да подаци о вакцинацији буду транспарентнији али и да се о тој теми више говори.

„Одзив медицинских радника за вакцинацију био је од 10 до 30 одсто, многи од њих су били болесни и код неких још увек није дошао период који дозвољава вакцинацију”, рекао је Панић, јавља Бета.

Како је навео, постојао је проблем с приватним сектором али је додао да мисли да се „и то донекле регулисало”.

Професор Медицинског факултета у Београду Горан Белојевић казао је да постоји Закон о заштити становништва од заразних болести, према којем се оснива комисија у коју улазе најбољи стручњаци у држави.

Он је рекао да су раније, током епидемије вариола вере у комисији били медицински стручњаци „без иједног политичара”.

Како је оценио, владин Кризни штаб за сузбијање епидемије коронавируса је „више дискусиона трибина” јер, према његовим речима, министри немају везе са ширењем заразне болести.

Упитан да ли су стручњаци у Кризном штабу, Белојевић је потврдио али је и додао да „нису најбољи у држави”.

Говорећи о масовном превозу Срба са Косова на вакцинисање, рекао је да то може бити безбедно једино ако се држи растојање, обавезно носе маске али и визири.

„Пошто то није случај, тај вид масовног превоза није никако безбедан”, рекао је Белојевић.

Након добијеног одговора од организатора да су на дебату позвани чланове владиног Кризног штаба за сузбијање епидемије коронавируса али да на позив није одговорено, Белојевић је казао да је то „слика и прилика Србије”.

„Ми овде радимо дебату и правимо рачун без крчмара, нема онога ко је то организовао. Ни Панић ни ја нисмо власт, а немамо никога коме можемо да поставимо питање овде”, рекао је он и додао да „нема полемике” већ само монолога.

Упитан да ли је у контакту са неким чланом Кризног штаба, Белојевић је рекао да су он и Предраг Кон „другари из гимназије” и напоменуо да је својевремено Кону рекао да напусти Крзни штаб јер „може да му страда срце”.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Filip Cosopt
Istraživači Sveučilišta Griffith analizirali su globalne baze podataka 375.859 pacijenata iz 14 zemalja i otkrili da su kronične bubrežne bolesti, rak, dijabetes i hipertenzija četiri glavne popratne bolesti koja dovode do smrti od covida-19.
Саша Микић
Да ли су истраживали које су то главне хроничне пропратне болести које доводе до смрти од обичног грипа, па да упоредимо?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.