Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Серијал о српским светињама на Косову и Метохији

Сниман три године, окупио је 70 историчара, историчара уметности, археолога, антрополога, теолога и етнолога.
Манастир Бањска (Фото: Филмске новости)

Серијал „Српске светиње на Косову и Метохији”, који призакује целокупно српско духовно и уметничко православно наслеђе ‒ манастире попут Високих Дечана, Грачанице, Пећке патријаршије, цркве и манастире у Зочишту, Штрпцу, Урошевцу и другим местима, видеће ускоро цео свет. Капитални пројекат „Филмских новости”, сниман три године, окупио је 70 историчара, историчара уметности, археолога, антрополога, теолога и етнолога. Биће преведен на руски, енглески, француски, кинески, немачки, шпански и албански.

‒ Серијал би на пролеће требало да буде приказан на јавном сервису. Тренутно трају преговори. Првих 30 епизода је снимљено, а ми и даље снимамо и мотирамо материјал  ‒ каже Владимир Томчић, директор „Филмских новости”, најављјући серијал који приказује фреске, архитектуру, прославе Божића и Ускрса, монашења и венчања, да се види да српска црква живи.

Последњи серијал о светињана на Космету, додаје, РТС је урадио 1981. године. Тада је снимљено око 16-17 локалитета.

‒ Жеља нам је била ‒ каже Томчић ‒да после 40 годинама снимимо 179 цркава и црквишта и манастира и манастиришта на КиМ. Све то уз сугестије републичког Завода за заштиту споменика културе, подршку Министарства културе и Унеска, и благослов патријарха Иринеја и владике рашко-призренског Теодосија.

Ђорђе Кадијевић, консултант на серијалу, каже за наш лист да Арбанаси желе да докажу да су они аутори споменика који се налазе на територији коју сматрају својом и да су снимили филмове о српским манстирима представивши их као ‒ своје.

‒ Смисао циклуса је управо у томе да сузбије њихову пропаганду. То је капитални нонсенс који се граничи са здравим разумом. Замислите да су те верске објекте градили Арнаути који су муслимани. Бити муслиман а градити у знакуХриста. Можете ли то да објасните! У овом свету, који је потонуо у глобалну регресију, такве ствари пролазе. То филмска публика гледа (јер су послали филмове у САД, Канаду и Латинску Америку), и не знајући ништа, прима здраво за готово, и то остаје трајно регистровано у свести тих људи и продире у њихово културно биће. Такав чин изазива толики револт Словена и хришћана и ми немамо право да се не супротставимо томе ‒ сматра Ђорђе Кадијевић.

Овај циклус, како додаје, показује да је Космет део матичне територије српске државе пуне споменика који су искључиво творевина наших предака, рађени од хришћанске вере наших владара.

‒ Они су даривали народу места на којима ће се остваривати духовна хришћанска интеграција. Арнаутско негирање идентитета није увреда само за Србе већ за целу европску цивилизацију. Ми чинимо шта можемо, шаљемо овај серијал у свет и супротстављамо се таквом својеврсном духовном тероризму ‒ наглашава Кадијевић.

‒ Две трећине локалитета у овом серијалу никада до сада нису снимљени. Снимали смо и црквице из 13. и 14. века и међу њима има правих ремек-дела ‒ истиче Владимир Томчић, додајући да је добио сугестије да заобиђе Мушутиште, Ново Брдо, Девич, предграђе Велике Хоче, јер су локални Албанци тамо агресивнији, али и ту су се снашли за снимања светиња.

‒ Срби и Албанци који на тим просторима живе су у коректним односима. Односи су деликатни, време у ком живимо бременито, ти простори недоступни за људе са стране ‒ каже Томчић.

Он наводи да су велики манастири добили по три епозоде, а да неки од снимљених експоната завређују да буду или у највећим светињама или у највећим музејима. У Соколици, подсећа, постоји Богородица Соколичка са малим Христом која је била на светској изложби у Метрополитен музеју у Њујорку 2004, на изложби „Византија – вера и снага”, коју су страни критичари прогласили за један од три најзначајнија експоната. У Великој Хочи, каже, свака улица имала је своју цркву, а многе тамошње цркве су осликане фрескама и споља и изнутра што је, наводи, невероватан раритет.

‒ У манастиру Зочиште налазе се мошти светих Козме и Дамјана. И данас долазе и Срби и Албанци да их мошти светитеља исцеле. Под ћивотом се налазе јорган и душек на којем човек, ма које вере био, и ма коју невољу имао, легне неколико минута или проведе ту целу ноћ, с вером у исцелитељске моћи. И то делује деценијама. Та чињеница да два народа верују у оздрављење, код обичних људи изазива наду да се нешто може променити ‒ вели Томчић, и говори како је изгледало снимање.

Косовска Митровица подељена је на јужни и северни део тако да је албанско гробље у северном, српском делу, а српско гробље је у јужном, албанском делу. Албанци су порушили српска гробља, Срби нису дирали њихова, прича Томчић.

‒ Албанска фирма снима серијал о српским манастирима на КиМ и представљају их као своје. Наводе да је Вито Которанин, који је зидар Дечана, Албанац. Ми знамо да он то не може бити. Раде девет епизода и титлују их на енглески. Дистрибуирају материјал у Холандију, Канаду, Скандинавију. Агресивним наступом праве штету уколико им не парирамо. Очекујемо да ће наш серијал бити пун погодак и верски и политички и културно. Стотине ди-ви-дијева ће бити послати амбасадама, да деле људима, да се чује истина о српском духовном наслеђу на Косову и Метохији ‒ каже Владимир Томчић.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Marko Jelinic
Gospodine Kadijevic, znaci Albanci su pre nas dosli na tu sramnu ideju snimanja nasih manastira i crkava tvrdeci da su to njihovi spomenici!??? Ako smem da pitam: ZASTO mi Srbi uvek kasnimo sa cinjenicama koje koje su istorijski dokazive??? Zasto UVEK KASNIMO, a onda se cudimo da ne uspevamo???
Minja
Za distribuciju u inostranstvu mora se od tog serijala napraviti dokumentarac od 50 minuta i razdeliti po kulturnim centrima u svetu ili ambasadama, kao promo materijal. Ko ce da vam gleda sate i sate o tome!? To je nama vazno i zanimljivo, a njima tamo treba plasirati samo najvaznije informacije da ih zainteerestuje, uz napomenu da postoji cela serija ako ih zanima za edukativne svrhe na odelenjima za istoriju umetsnosti i arhitekture ili istoriju religija i sl.
Иван
"Радите и пјевајте једнако. То је једини начин благородно се осветити непријатељима и све их посрамити". Вук Ст. Караџић
Stevo
Iskrenost, iskrenost je jedino sto je vredno. To je nevidljiva snaga koja ispise nepogresiv rezultat svih nasih postupaka, bivsih, sadasnjih i buducih! Samo iskrenost!
posmatrač i svedok
Velika i Mala Hoča su svojevremeno proglašeni za srpsku Svetu goru, toliko je bilo manastira.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.