Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Књига „Пусто турско” – анализа једне регионалне силе

Представљено ново дело професора др Дарка Танасковића које се бави променама у турској унутрашњој и спољној политици и односом према Балкану и Србији
Миша Ђурковић, Дарко Танасковић, Срђан Перишић и Александар Ђурђев (Фото Н. Марјановић)

Присуство Турске на Балкану, односи са Србијом, турско виђење балканских ратова, улога ове земље у бомбардовању НАТО-а, неоосманизам и ердоганизам, само су неке од тема које је професор др Дарко Танасковић обрадио у својој новој књизи „Пусто турско”. На јучерашњем представљању ове књиге у Народном музеју директор Института за европске студије Миша Ђурковић казао је да је реч о веома ретком и важном документу у којем се разоткрива суштина власти турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и веома променљив однос ове регионалне силе према Србији.

Професор Танасковић је напоменуо да је сва дешавања покушао да гледа објективно и да растумачи њихов значај, али да је тешко објективно сагледати нешто што волиш и што ти је блиско. „А ја Турску волим и она ми је блиска иако ме многи оптужују за непријатељство према тој земљи”, прокоментарисао је Танасковић. Подсетио је да је био амбасадор СР Југославије у Турској у најтеже време, од 1995. до 1999. године, када су билатерални односи с овом земљом били разорени.

Након рата у БиХ уследило је бомбардовање у којем је Турска имала своју значајну улогу. Ипак, и поред медијске хајке која је вођена против наше земље у Турској, Танасковић наглашава да никада није осетио непријатељство народа према Србији. Турској стратегији, како каже, морамо супротставити сопствену не одступајући притом од неких наших основних принципа и интереса. Танасковић је навео да, упркос добрим односима, морамо бити на опрезу и не треба да гајимо илузију да ће Турска деловати у интересу српског народа. Књига је настала као скуп двадесетак текстова које је Танасковић објавио у последњих десетак година осврћући се на значајне историјске догађаје, али и на актуелна дешавања.

Књига је објављена у сарадњи с Институтом за политичко умрежавање, Институтом за европску политику и предузећем „Информатика” АД. Модератор јучерашње промоције Александар Ђурђев из Инситута за политичко умрежавање рекао је да је реч о јединственом делу које је настајало након књиге професора Танасковића „Неоосманизам”. Подсетио је и да је та књига доживела три издања, а велико интересовање за њом влада у Бугарској, Румунији и Русији.

Како каже Миша Ђурковић, „Пусто турско” је веома значајан документ који нам разоткрива многе промене Ердоганове унутрашње и спољне политике. У првом делу налази се неколико научних радова који су настајали поводом обележавања годишњице балканских ратова и Првог светског рата. Затим следе дужи публицистички текстови који су настајали као реакција на одређене догађаје повезане с турском спољном или унутрашњом политиком. Танасковић као хроничар описује суштину уставних промена које су усвојене у Турској 2017. године које су учврстиле Ердоганову личну власт. Ђурковић каже да су још занимљивији њихови обрти у спољној политици што се посебно манифестује у односу с Русијом.

Професор др Срђан Перишић с Универзитета у Источном Сарајеву навео је да су радови Дарка Танасковића једно штиво за предаваче на нашим универзитетима који се баве геополитиком, а самим тим и улогом Турске на светској сцени. Перишић је подсетио да је данашња Турска значајан фактор на Балкану, Блиском истоку, али и држава која је сусед Русије. Колико се мења њихов однос према БиХ довољно говори чињеница да је недавно отворен конзулат Турске у Бањалуци. „Да нема радова професора Танасковића, било би нам још теже схватити то колебање Турске између неоосманизма и ердоганизма и како се то одражава на наш народ и на регион”, каже Перишић.

У рецензији овог дела наведено је да снагу Турске не смемо потценити, што је показао и недавни рат у Нагорно-Карабаху. Постоји, како је наведено, мноштво заједничких речи, музичке традиције, туризам и инвестиције који повезују наша два народа и на којима се могу градити добри будући односи. Али, најважнија порука ове књиге јесте да се Турска мора озбиљно и детаљно пратити, да је она за нас врло важан чинилац који најпре треба разумети и проучити да би се затим градили односи и у обостраном интересу.

Танасковић: Мале шансе да Приштина аплицира за чланство у Унеско

Бивши амбасадор у Унеско Дарко Танасковић казао је да Косово није поновило свој захтев за пријем у Унеско од 2015. године и да готово не постоје шансе да се то догоди и током 2021. Како каже за Танјуг, недавни избори у Приштини и процес формирања власти, који подразумева сукобе међу самим Албанцима на Косову и Метохији, умногоме отежавају доношење одлуке о аплицирању за чланство у Унеско.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Милан Мишковић
Велика Британија и Француска су, током и после првог великог рата оставили Турској државу како би била међупростор између Русије и земаља које су створили и којима су доминирали (Либан, Сирија, Ирак). Није им ништа сметало да због својих интереса дозволе уништавање и прогоне православних грка и јермена, али и муслимана курда. Политика Турске се није мењала ни у другом великом рату, рачунала је на победу сила осовине, али је такође рачунала и на чињеницу да ће опет требати "западу" због Русије.
Dušan
Pre 100 godina, posle poraza u Prvom svetskom ratu, Turska, sa 10 ili 12 miliona stanovnika, lako je mogla da nestane sa geografske karte. Okupirana od Engleske, Francuske i Italije, sa Grcima u Smirni (Izmiru), sa Kurdima, neprijateljski raspoloženim Arapima, opstala je zahvaljujući pomoći Sovjetske Rusije, koja joj je bila jedini saveznik protiv strane intervencije i Ataturkovoj viziji i upornosti. Danas, Turska nije u mnogo boljoj poziciji.
Драган П.
Родољуб: А зашто да им не продају? За Русију је највећа опасност НАТО, који је у војном, економском и сваком другом смислу далеко јачи од ње. Турска је у НАТО број 2 по војној снази, одмах иза САД. Продајом С-400 који није најјаче руско оружје, Русија је успела да створи јак јаз између друге по снази чланице НАТО и остатка тог савеза. Врло мудар дипломатски потез. Даље, одвајање Турске од НАТО за Русију доноси и економске користи (гасовод), али нашим натофилима не вреди говорити.
Rodoljub
Sovjetska ili ne sovjetska Rusija i danas kao i tada rovari kako joj odgovara - danas prodaju (neki kazu daju na zajam) toj istoj Turskoj svoje najbolje naoruzanje S400, ali nasim rusofilima ne vredi govoriti jer u venama tece ruska votka umesto Srpske krvi.
несхватљиво
Каква је то ”љубав према српском народу” док га инстовремено бомбардујете и уништите будућност генерација за следећих пет деценија !!?
Бранислав Станојловић
У изгнанству бејах песимистичан да ћу дочекати пад комунизма. Дочеках га и постадох оптимистичан. Сада чекам да Стамбол опет буде Константинопољ.
Београђанин
Турска се суочава са сличним проблемима. Од прошле године и званично имају негативни природни прираштај.
Darko
Da li ste svesni zrtava koje bi se nesumljivo pojavile kao posledica jednog takvog sukoba(mirnim putem to je apsolutno nemoguce) i ko bi to trebao i mogao da uradi?
Прикажи још одговора

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.