Федерер спасен, Ђоковићу свеједно
Од прекида прошле тениске сезоне марта због ширења ковида 19, четири пута је Асоцијација тениских професионалаца (АТП) мењала систем бодовања. Првом, летошњом одлуком, поени од марта 2019. задржани су као алтернатива за 2020. током 22 месеца. Уместо да се један за другим бришу и замењују поенима из истог периода 2020, сачувани су као резерва, у случају да тенисер не може да учествује на истим такмичењима, или да она буду одложена због пандемије. Урачунати су и у случају ако су већи од поена из 2020. године.
Први потез је деловао логично и свима прихватљиво. Када је сезона коначно настављена, августа прошле године, чинило се да до „одмрзавања” остаје још пола године и да ће све ускоро све бити мање-више као некада, искључиво засновано на поенима из претходне 52 седмице.
Међутим, у октобру је период алтернативних поена продужен са 22 на 24 месеца, до 1. марта 2021, а у јануару су додате још две седмице, до 15. марта 2021. године. Укључењем турнира у Дубаију и Акапулку 2019, највише су добили њихови победници Роџер Федерер и Ник Кириос, задржавајући по 500 тадашњих поена.
И док смо жељно чекали март, не само због устоличења Новака Ђоковића као најдужег владара у историји АТП листе, већ и због почетка реалнијег обрачунавања поена, стигла је нова промена, коју је тешко и објаснити, а камоли пратити.
Март нам је донео конгломерат различитих система, у коме се, најкраће речено, период алтернативних поена продужава на две и по године, до 9. августа 2021, а поени од марта до августа 2019. се деле на пола.
Све ове мере су објашњене заштитом играча у периоду када пандемија ограничава њихов турнирски календар, али оне помажу играчима у различитој мери, зависно од тога да ли су им бољи ранији или скорашњи резултати. Најупадљивији њихов ефекат је да су спасавале позицију Роџера Федерера, у очекивању повратка медијско-спонзорске иконе на терене.
Тај повратак је прво био најављен на Отвореном првенству Аустралије, а његово одлагање се поклапало са изменама система АТП и продужавањем вредновања минулог рада.
Швајцарац је, пре јучерашњег меча са Евансом у Дохи, последњи пут изашао на терен 30. јануара 2020, када га је Новак Ђоковић савладао у полуфиналу Отвореног првенства Аустралије, са 7:6 (7:1), 6:4, 6:3. Потом се одлучио за операције колена, управо уочи прекида сезоне.
Од тада је прошло више од 13 месеци и по старом систему рачунања резултата из последње 52 седмице одавно би остао без иједног АТП поена. Међутим, Федерер је и даље врло високо пласиран, тренутно на шестом месту, захваљујући поенима из 2019. године, сачуваним летошњим преласком на бољи од два резултата из последње 104 седмице.
Најновијом изменом, донетом овог месеца, њему је обезбеђено место носиоца на гренд слем турнирима ове године, без обзира на резултате, па и на евентуални наставак одсуствовања у 2021. години. Мартовска промена се временски поклапа са новим одлагањем Федереровог повратка. Таман када је одустао од турнира у Мајамију, уместо да изгуби 1.000 поена из 2019. задржао је половину – 500 бодова.
Чак и да није изашао на данашњи меч и да је продужио одсуство на годину и по дана, Федерер би и после 40. рођендана остао близу врха. Разлог су управо резултати из периода од марта до августа 2019, његовог последњег успешног периода. Иако се ти поени сада деле на пола, Швајцарцу остаје 300 бодова за финале у Индијан Велсу, 500 за титулу у Мајамију, 250 за победу у Мајамију, 90 из Мадрида и 600 из финала на Вимблдону.
Уколико је тачно тумачење да се половина поена из 2019. рачуна не само за отказане турнире из 2020. већ и за оне на којима тенисер није учествовао – није битно из ког разлога – овим бодовима може да се дода још 450, са Ролан Гароса (360) и из Рима (90). Укупно 2.190, тренутно довољно за место међу 25 најбољих на свету – играо он до августа или не.
Ко год је анализирао последице промена система, није могао избећи закључак да оне највише погодују тениској икони, а нису малобројни ни они који су Федерера – још од октобарских измена – директно оптужили да је злоупотребио свој утицај.
Све то се догађало управо у периоду када је Новак Ђоковић напустио место председника Савета АТП, а Федерер и Надал се вратили међу чланове Савета. Међутим, „сензационалну оптужбу” потпредседника Немачке тениске федерације да је Федерерово коришћење позиције у АТП „неодговоран и некоректан потез”, као и исте тврдње аустралијског тенисера Сема Грота, мало ко је преносио даље.
Углавном су прекриване радошћу због повратка „маестра” на терен, насупрот свакој оптужби на рачун Ђоковића, умножаваној у хиљаду верзија.
Тако је реконвалесценту Федереру обезбеђено добро плаћено боловање, на рачун оних тенисера који су блистали управо 2020/21. године. Међу њима се издваја Андреј Рубљов (23), чије је званично осмо место далеко ниже од заслуженог у последњих годину дана. Млади Рус је овог месеца у Ротердаму стигао до седме узастопне АТП титуле, укључујући низ од 20 узастопних победа на четири турнира серије 500.
То је само наставак сјајне прошле године, у којој је са Новаком Ђоковићем делио два рекорда сезоне, са 41 победом и пет титула у скраћеној сезони.
Наравно, поени Рубљова су са такмичења нижег ранга него Ђоковићеви, али његов пласман је највише претрпео променама система.
По резултатима у последње 52 седмице, био би трећи тенисер света са 3.735 поена, иза Новака Ђоковића са 5.830 и Данила Медведева са 5.245, а испред Доминика Тима са 3.400, Рафаела Надала са 3.300 поена, итд.
Ова табела показује да су промене рачунања ишле наруку и Надалу. Шпанац је и даље званично други рекет света, а Медведев ће му преузети место тек идуће седмице, иако је то одавно заслужио.
Што се Ђоковића тиче, његово почасно место је заслужено и по старом и по новом систему, па чак и када се гледају искључиво поени из 2020. или само из 2021. године. Од ове, 311. седмице на светском врху, којом је оборио апсолутни рекорд АТП листе, њему тренутна позиција губи до сада драгоцени значај, све до краја сезоне.
Да би и седму годину завршио на врху и тиме дограбио још један апсолутни рекорд, битни су пре свега гренд слем турнири, који му истовремено недостају да са досадашњих 18 титула стигне Федерера и Надала са по 20, а потом их и престигне.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.