Пола деценије спасавања животиња
Мачке на дрвету, ледом оковани лабудови на Земунском кеју, птице уплетене у жице или кучину, пси у шахтовима, светларницима, базенима... само су неке од специјалности тима хероја окупљених око организације „Animal Rescue Serbia” која је јуче обележила пет година постојања.
Почели су, кажу, уз приватну спасилачку опрему и на прве акције спасавања одлазили сопственим возилима. Прва ствар коју су набавили била је медицинска торба за прву помоћ животињама.
За њих се некако најгласније рашчуло када су још 2017. године из рупе дубоке 12 метара у Миријеву једва успели да извуку штене. И од тада сви знају ко је права адреса за помоћ потребну некој животињи, коју ми не можемо да им пружимо нити да их спасемо из невоље. Зато и не чуде подаци да су за ових пола деценије постојања АРС-а њихови диспечери одговорили на више од 15.000 позива грађана, свакодневно им помажући саветима.
– У току пет година постојања обучени спасиоци АРС-а спасли су око 4.000 животиња из ситуација ризичних за људе и технички компликованих, где је била неопходна алпинистичка, спелеолошка или ронилачка опрема да би се дошло до животиње – поручују из ове организације посвећене спасавању животиња, која своје тимове има у Београду, Новом Саду и Нишу, а ускоро би требало да почне да делује у Вршцу и Смедереву.
Како су расли, тако су набављали и озбиљнију опрему, па сада већ могу да се похвале са три службена возила и једним скутером, два чамца за укупно 14 људи и 7 комплета личне заштитне опреме за спасиоце. Имају и више од 30 замки, транспортера и кавеза за хватање и држање животиња и разну другу ситну пратећу опрему. Све то, кажу, не би успели да набаве да није било донација добрих људи и друштвено одговорних компанија, али далеко од тога да имају све што им је потребно да би ефикасније обављали своју мисију. Зато им је и даље свака врста помоћи више него добродошла јер је, истичу, много дужа листа онога што им недостаје него онога што већ имају.
Осим што куце, маце, птице... спасавају са висина, из дубина и из воде, они помажу и напуштеним животињама на улици. Хране их, обезбеђују им ветеринарску негу и помажу у систематској стерилизацији и кастрацији у сарадњи са „Ветерином Београд”. Имају чак и правни тим чија је улога пружање основних правних савета у вези са животињама.
– У удружењу постоји и сектор који се бави разним образовним садржајима. Најзначајнији и највећи међу њима је пројекат „Мјау-вау експерт” који се спроводи у сарадњи са ReCan фондом и београдским основним школама, са идејом да се прошири и на друге градове. Пројекат се састоји од интерактивног предавања на тему безбедности деце у контакту са животињама и одговорном власништву. Оваква предавања обављају се и по фирмама које су заинтересоване да обуче своје запослене – истичу из АРС-а додајући да кроз планирану сарадњу са Градском управом планирају да Београд учине другим градом у свету који има свој професионални тим за техничко спасавање животиња.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.