Сумњиви рачуни ЈП „Топлана Пирот”
Желим да укажем на сумњив и нетранспарентан начин наплате даљинског грејања од стране ЈП „Топлана Пирот”.
Наиме, услед техничких немогућности (непостојања калориметара у индивидуалним стамбеним јединицама) да ЈП „Топлана” крајњим корисницима наплаћује испоручену топлотну енергију по утрошку, користи се систем наплате испоручене топлотне енергије где се количина те енергије очитава у подстаници која је заједничка за две стамбене зграде, па се врши подела по квадратури станова.
Оно што побуђује сумњу јесте то што је количина испоручене топлотне енергије за фебруар апсолутно иста као за јануар и износи за мој стан 1.725,99 kWh. Дакле, и поред тога што је фебруар краћи за три дана од јануара, и поред тога што је у јануару било продужено грејање бар три дана (1, 6. и 7. јануара), и поред тога што је ЈП „Топлана” у фебруару у неколико наврата прекидало испоруку топлотне енергије средином дана кад је температура ваздуха прелазила 12 степени, количина испоручене топлотне енергије апсолутно је иста као у јануару. То је случај и с рачунима других станара у нашој згради. Вероватноћа да буде очитана у децималу иста вредност испоручене топлотне енергије равна је нули, све и да оба месеца имају исти број дана.
Оно што посебно вређа интелигенцију је немушто објашњење запослених у ЈП „Топлана Пирот” да је у јануару очитавање испоручене топлотне енергије обављено неколико дана пре краја јануара, па је тих преосталих неколико дана јануара додато уз фебруарски рачун. Све и да је то случај, иако је у заглављима рачуна јасно наведено да је датум промета добара од 1. до 31. јануара, односно од 1. до 28. фебруара 2021, поменуто продужено грејање у првој половини јануара, као и обустава грејања неколико дана по неколико сати у фебруару, довели би до тога да је количина испоручене топлотне енергије у фебруару мања од оне у јануару, дакле свакако различита, и да ни у теорији није могуће да је у децималу иста као количина испоручене топлотне енергије у јануару.
Такође морам да се осврнем и на то да је изградњом новог постројења и преласком на компримовани гас као енергент од јануара 2020. ЈП „Топлана” још тада најавило сигурне уштеде кад је реч о набавци енергената. Те уштеде су очигледно донеле корист само Јавном комуналном предузећу „Топлана Пирот”, али не и грађанима као крајњим корисницима.
Потпуно супротан пример имамо у Нишу, где је умањена цена варијабилног дела рачуна за грејање, из разлога што је цена гаса снижена, а њихова топлана такође користи гас као енергент, па имамо ситуацију да је у Пироту цена киловат-сата топлотне енергије 5,6 динара, док је у Нишу цена киловат сата 4,34 динара, према писању портала „Јужне вести” од 12. фебруара 2021.
Као шлаг на торту је дошао прилог у емисији „Ово је Србија” на РТС 1 од 10. марта, где је било речи о изградњи гасовода Софија–Ниш, када је директор ЈП „Топлана Пирот” Братислав Ћирић поново изнео предвиђања о додатним уштедама на рачун преласка с компримованог гаса на гас из гасовода. Уштеде које ће очигледно и овог пута заобићи грађане Пирота, крајње кориснике даљинског грејања.
Љубица Антанасијевић
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.