Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Прва истрага о ратним неделима НАТО-а у Републици Српској

Tужилаштво у Добоју покушава да открије ко су припадници НАТО-а који се сумњиче за ратни злочин против цивила у августу и септембру 1995. године
Припреме у Сарајеву за долазак генералног секретара Јенса Столтенберга у Сарајево (Фото EPA/Fehim Demir)

Од нашег сталног дописника
Бањалука – Дешавањима с краја протеклог рата у БиХ и страдањем цивила када су снаге НАТО-а засуле бомбама Републику Српску, почели су однедавно да се баве добојски тужиоци. Предмет њиховог интересовања су жртве које су страдале током агресије западне војно-политичке алијансе. Реч је о првој истрази те врсте покренутој у Републици Српској.

Наиме, Окружно јавно тужилаштво у Добоју од 3. марта истражује ко су припадници НАТО-а који се сумњиче за ратни злочин против цивила у августу и септембру 1995. године, током бомбардовања подручја Добоја и Теслића, јавили су бањалучки медији. У том периоду бомбардовању НАТО-а били су изложени цивилни и војни циљеви на подручју Добоја и Теслића, стотине људи су погинуле, а више десетина је рањено, преноси Радио-телевизија РС.

„Окружно јавно тужилаштво у Добоју донело је наредбу о спровођењу истраге против НН извршиоца или више њих, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело ратни злочин против цивилног становништва, а приликом бомбардовања војних и цивилних објеката на територији општине Добој и општине Теслић од стране НАТО авијације 1995. године”, појаснили су из Окружног јавног тужилаштва у Добоју.

Милорад Којић, директор Центра за истраживање рата РС, каже да је поступак добојских тужилаца изузетно добар. „Ми смо тужилаштву већ послали своје истраживање које смо урадили пре више од пет година, у вези с НАТО бомбардовањем РС. У том истраживању постоји део који се односи на истрагу добојских тужилаца, то јест на бомбардовање Добоја и Теслића. Ставили смо се на располагање тужиоцу и очекујемо да истрага дође до оних који су одговорни за убијање невиних људи”, рекао је Којић за „Политику”.

Снаге НАТО-а гађале су и телекомуникацијски торањ на Озрену, надомак Добоја, када је погинуло пет везиста Војске РС. „Било би добро, ако ништа друго, да се разјасни улога НАТО-а у том времену, јер то је једна класична ваздухопловна операција која је била подршка снагама муслиманско-хрватске федерације у борби против снага војске Републике Српске”, изјавио је Миломир Савчић, председник Борачке организације РС.

Како је известила „Алтернативна телевизија”, предмет је реконструисан након што је 2014. уништен у поплавама. Центар јавне безбедности Добој располаже свом документацијом која је поново достављена Тужилаштву. Како су новинари незванично дознали, предмет је прошао и кроз руке тужиоца Тужилаштва БиХ. За време агресије НАТО-а на Републику Српску страдало је више од 100 цивила. Становништво и данас трпи последице бомбардовања осиромашеним уранијумом, подсећају у РС.

Слободанка Лукић из Окружног тужилаштва Добој изјавила је да ће током истраге бити саслушан већи број сведока и оштећених и да ће бити прибављена документација о причињеној материјалној штети на објектима, као и медицинска документација о смртно страдалим и повређеним лицима током бомбардовања.

Касарне у Добоју, у Барама, Миљковцу и Поточанима, као и репетитор локалног радија, само су неки од циљева које је НАТО у августу и септембру 1995. бомбардовао на подручју Добоја, наводе бањалучки медији.

Коментари19
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Pogled sa brda
Zlocini Srba su nadugacko i nasiroko osudjivani. A kada je to "medjunarodna zajednica" smatrala za potrebno dizani su i na kvadrat. O zlocinima drugih se sve zna ali... Za zlocine NATO-a do sada niko ne preuzima odgovornost. To ce verovatno biti slucaj i sa ovom optuznicom koja je u pripremi. Ali dobro je i vazno da to ostane negde zabelezeno i da se te istrage urade i dokumentuju pa makar i sada posle 20 ili 25 godine.
Venn
Мој пријатељ из Норвешке који је учествовао као војник у НАТО нападима ми је причао како су били опремљени најмоћнијим наоружањем и техником. Каже да је њихова јединица из Норвешке добила задатак да све спали што је било означено као мета и да су углавном у томе успели. Каже да су после наздрављали чувеним норвешким пивом “Nøgne Ø Porter”.
Немања О.
Тужити Нато злочинце заувек, него шта.
Slobodan
Gluposti. Sve je to aminovano rezolucijama Veća Sigurnosti UN 1995 g. a naročito rez. 1031. Dakle bombardovanje je medjunarodnu legitimnost. "Veće sigurnosti osudilo je propust snaga bosanskih Srba da se pridržavaju odredbi Rez. 1019. Generalni Sekretar izvijestio je o kršenjima ljudskih prava u Srebrenici, Žepi, Banja Luci i Sanskom Mostu i pronašao dokaze o pogubljenjima, silovanjima, masovnom protjerivanju , samovoljnim pritvoru, prisilnom radu i nestancima."
BEOGRAĐANIN Samo 20 godina kasnije
А, када ће се ,,залетети" ови наши у Србији? Ја не видех, изузев повремених новинаских-наводних истрага, никакве ,макар адвокатске најаве тужби? Зашто?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.