Ријад претио смрћу истражитељки Хашогијевог убиства
Високи званичник Саудијске Арабије запретио је смрћу независној истражитељки Уједињених нација Ањес Каламар након њене истраге убиства колумнисте „Вашингтон поста” Џамала Хашогија.
Одлазећи известилац за вансудска и арбитрарна погубљења УН у разговору за „Гардијан” изјавила је да ју је колега из Светске организације упозорио у јануару прошле године да је високи саудијски представник два пута претио на састанку у Женеви да ће се „побринути” за Каламарову ако је Уједињене нације не буду обуздале.
Упитана како су коментар схватиле њене колеге из Женеве, Каламарова је јасно поручила: „Претња смрћу. Тако је то схваћено.”
Током рада на осетљивом послу специјалног известиоца УН, Каламарова је говорила да је добијала претње са разних страна, укључујући и филипинског председника Родрига Дутертеа. Али, ово је први пут да говори да су претње стизале из Саудијске Арабије.
Ријад се до сада није огласио поводом тврдњи Каламарове. Портпарол УН за људска права Руперт Колвил је у писаној изјави за Ројтерс потврдио тачност навода независне истражитељке који је дала британском листу.
Ањес Каламар, француска држављанка и стручњак за људска права, која ће крајем марта преузети нову функцију генералног секретара Амнести интернешенела, била је прва званичница која је јавно истражила и објавила детаљан извештај о убиству Хашогија, истакнутог критичара саудијских власти 2018. године. У извештају на 100 страница, који је објавила у јуну 2019. године, закључила је да постоје веродостојни докази да су саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман и други високи саудијски званичници одговорни за убиство, а убиство је названо међународним злочином. Администрација Џоа Бајдена недавно је објавила сопствени извештај у којем се закључује да је принц Мухамед ипак одобрио убиство.
Претње о којима Каламарова прича за „Гардијан” биле су упућене на једном састанку високог нивоа између саудијских дипломата, њихових гостију из Ријада и званичника УН у Женеви. Током размене аргумената на састанку критикован је рад специјалне известитељке на случају „Хашоги”. Саудијски званичници су том приликом изразили бес због њене истраге и закључака. Представници Ријада су тада изјавили да је Каламарова за овај посао добила новац од Катара.
Каламарова каже да је један од гостију из Саудијске Арабије тада наводно рекао да је примио телефонски позив од особе која је поручила да је спремна да се „побрине за њу”.
Када су званичници УН изразили забринутост због овако изречене претње, други присутни Саудијци покушали су да их увере да коментар не треба схватити озбиљно. Саудијска група је тада напустила собу, али, како је речено Каламаровој, гостујући високи саудијски званичник је остао и поновио наводну претњу преосталим званичницима УН у просторији где се одржавао састанак.
Према ономе што су јој пренеле колеге које су учествовале на састанку, званичник који је дошао из Ријада поручио је да познаје људе који су се понудили да се „побрину за проблем” ако то не учини они.
„То ми је тада пријављено и то је био догађај у тренутку када су Уједињене нације заправо биле врло јаке у вези с тим питањем. Људи који су били присутни, а такође и касније, јасно су ставили до знања саудијској делегацији да је то апсолутно непримерено и да постоји очекивање да се са тим неће ићи даље”, истакла је Каламарова.
Џамал Хашоги (58), колумниста и оштар критичар принца Мухамеда бин Салмана, последњи пут је виђен како улази у конзулат Саудијске Арабије 2. октобра 2018. како би подигао документа која су му била потребна да би се оженио вереницом Хатиџом Џенгиз из Турске. Каламарова је у свом извештају тврдила да је Хашоги брутално убијен у конзулату истог дана.
Саудијска Арабија је у почетку негирала било какву умешаност у нестанак Хашогија, да би више пута мењала верзију шта се догодило с новинаром „Вашингтон поста”. Ријад је крајем октобра 2018. тврдио да је Хашоги убијен у „одметничкој акцији”, а да принц Салман нема никакве везе с тим случајем. Тужилаштво је потом подигло оптужбу против 11 неименованих лица оптужених за убиство новинара. Суд је крајем 2019. године осудио пет особа на смрт због убиства Џамала Хашогија. Цео процес „Вашингтон пост” је назвао лажним суђењем, а Хашогијева вереница сматра да је саудијска пресуда „неприхватљива”.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.