Кон: Кафићи су замишљене оазе у главама људи где уђеш, скинеш маску и мислиш да короне нема
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да ће данас бити одржане консултације Кризног штаба и Владе око противепидемијских мера, додајући да се број заражених у Србији „стабилизовао на високом нивоу”, а у Београду се крива заравнила.
Без обзира на све, нема опуштања, истакао је Кон на РТС-у. Он је казао да се у Србији у току претходне недеље видело „нешто што се зове стабилизација на врло високом нивоу”, али да се не може рећи да се заравнило.
Када је реч о Београду, Кон наводи да се крива заравнила, па чак показује назнаке спуштања и то захваљујући примени мера, али и вакцинацији.
„Оно што смо урадили мерама даје резултате, то је евидентно, већ другу недељу немамо тај јасан пораст из дана у дан, него имамо једно задржавање и одржавање ситуације чак и благо попуштање, посебно у Београду”, напомиње епидемиолог.
Указује да је проценат вакцинисаних у Београду прешао 30 одсто, а готово 60 одсто старијих од 65 година у Београду примило је вакцину.
„Имамо најозбиљнију епидемијску ситуацију без обзира на бројке, хоспитализовани су углавном тежи случајеви. Тај врх пирамиде су они који су у болници, посебно они који су на респираторима или потпори кисеоника, таквих има јако много”, додаје Кон, преноси Танјуг.
Напомиње да ће данас бити одржане консултације око мера, а када се о њима размишља, треба, каже, схватити да је ситуација још увек тешка.
Када се то каже, углавном се, наводи Кон, спомињу Ниш и Нови Сад, а нешто је боље у Врању, Лесковцу и на истоку земље.
Према његовим речима, у перспективи се може размишљати о отварању башта кафића.
„Али пре тога мора бити јасно да вирус губи своју снагу, да му не бисмо дали простор да се рашири. Кафићи и ресторани су замишљене оазе у главама људи где уђеш, скинеш маску и мислиш да короне нема. Треба да буде размак два метра, да се носе маске у периоду док се не конзумира храна и пиће, то смо препоручили”, наводи Кон.
Оценио је да је у Србији проблем то што се, оно што је препоручено, уопште не третира и не ради.
То је, сматра члан Кризног штаба, занимљив социолошки феномен код нас.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.