ДС постао члан Социјалистичке интернационале
Демократска странка примљена је у пуноправно чланство Социјалистичке интернационале (СИ), светске организације радничких, социјалистичких и социјалдемократских партија грађанске левице. Вест, коју је „Политици” саопштио Оливер Дулић, остала је у запећку неколико дана јер је пажњу пленила најава СПС-а да ће поставити званичан захтев за приступ истој организацији.
Чланство у СИ представља признање и међународну потврду демократског опредељења странке. То потврђује и својевремена честитка ДС-у на додели посматрачког статуса у СИ, пристигла из супротног политичког табора Европе. Крајем јануара 2003. из Европске демократске уније (ЕДУ), савеза демохришћанских и народњачких странака је саопштено: „Приближавање српских странака интернационалним организацијама унапређује демократске процесе у земљи, потврђује висок степен демократске свести, без обзира на то да ли је приступ усмерен ка савезима грађанске левице, центра, или умерене деснице”. Негде у то време ДСС је приступио ЕДУ, а честитка ДС-у је уследила упркос разочарењу да је ова странка, тада под руководством Зорана Ђинђића, одлучила да изабере „леву опцију”. Све до тог тренутка, у ЕДУ се веровало да се ДС двоуми између приклањања европској грађанској левици и између чланства у савезу политичког центра. Разлози који су допринели коначном опредељењу ДС за СИ нису до детаља познати. У изјави за „Политику” од 22. јануара 2003. године, међутим, данашњи председник Аустрије Хајнц Фишер, тада председник Европског форума СИ, надлежан за контакте са политичким групацијама из источне Европе, рекао је: „ДС је примљен у СИ, најпре као посматрач, на инсистирање неких немачких (социјалдемократских) кругова”.
С обзиром на то да је и унутар СИ било познато да се ДС двоуми између приступања европској грађанској левици или центру, а да је тада преовладавао отпор (који и данас постоји) према учлањењу странака које немају препознатљив профил грађанске левице, пут ДС-а до пуноправног чланства трајао је – пет и по година. После чланства на нижим нивоима, као посматрач, потом као консултативни члан, ДС је минулог понедељка, у Атини, проглашена пуноправним чланом.
Аустријски државни секретар за јавне службе и интернационални секретар Социјалдемократске партије Аустрије Андреас Шидер истакао је у јучерашњем, телефонском разговору за „Политику” да не постоје одредбе како ће тећи придруживање потенцијалних чланица СИ, колико ће дуго трајати. „Теоретски је могуће да једна странка буде одмах примљена у пуноправно чланство. У пракси, међутим, даје се предност опцији прилагођавања чланству у СИ. У неким случајевима то траје дуже, у неким краће”.
Андреас Шидер се осврнуо и на питање приступа СПС-а: „Низ утицајних чланица, међу њима и Социјалдемократска странка Аустрије, желео би да види СПС у окружењу Интернационале... Наравно, сви ми желимо и да се уверимо у спремност СПС-а да спроведе демократске промене у страначкој организацији... Тако би пут до статуса пуноправног члана и у овом случају могао дуже да потраје”.
Објаснио је, на крају: „Захтев који је СПС-а поднео у Атини за пријем у СИ најпре ће разматрати такозвана етичка комисија, потом ће Извршни одбор на јесењем самиту у октобру донети привремену одлуку која би на следећем конгресу требало да буде потврђена”.
На питање „Политике”, колико би протести неких чланица СИ, са простора бивше Југославије, могли да утичу на (не)прихватање захтева СПС-а, Шидер је рекао да би пре требало размишљати о неопходности да се са тим странкама поведе озбиљан разговор зашто не показују толеранцију, која је једна од захтеваних врлина чланица СИ.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.