Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Престанак рада није увек услов за пензију

Закон о ПИО омогућава посебним категоријама пензионера који су остварили старосну или превремену старосну пензију да не морају да прекидају радни однос да би се пензионисали
(Фото Н. Марјановић)

Иако би запослени, по правилу када испуне услове за старосну или превремену старосну пензију, требало да прекину радни однос па тек након тога да наставе поново да раде уколико то желе, то не мора увек да буде тако.

Наиме, Закон о ПИО појединим групама старосних пензионера оставља могућност да то ураде много једноставније. Тако што уопште неће прекидати посао.

Међу њима су хранитељи, али и они који раде преко омладинске задруге или обављају послове по основу уговора о делу...

Како наводе у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање ово правило, када је реч о старосној и превременој старосној пензији, важи за предузетнике, особе које обављају привремене и повремене послове самостално или преко омладинских задруга. Као и за оне који раде по основу уговорa о делу или ауторским и другим уговорима. Или онима који послују за стране послодавце, који немају представништва у Србији, а од којих добијају плату. Право да не прекидају радни однос имају и хранитељи.

Реч је, дакле, о специфичним занимањима код којих би обавеза да се прекине рад довела у питање сам посао, а у појединим случајевима и кориснике, какав је случај са хранитељима.

Власници фирми право на пензију могу да остваре тако што ће прекинути радни однос, али уз задржавање оснивачког улога и права по том основу у предузећу, објашњавају у пензијском фонду.

За све остале старосне и превремене старосне пензионере закон прописује да могу поново да се запосле, али с тим што су у обавези да прекину радни однос макар на један дан, како не би довели у питање утврђено право на пензију.

Више о овој теми у штампаном издању „Политике”

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Милекол
Скоро свуда у свету могу и пензије и плате заједно само што су плате захваћене порезом и до 70%, тј. пензионер ће са платом морати да зарађује више у корист државе. Право на рад се неможе никоме узети.
Проблем је вишеслојан
Није тачно да је то могуће скоро свуда у свету, мада јесте у неким земљама (од којих смо ми преписали ракво решење). Проблем није толико економски колико је социјални и морални. У тим земљама постоји пуна запосленост и велике могућности рада у свим областима, а код нас је велика незапосленост, нарочито младих, који све више одлазе из земље.
Ivan jovic
Поштована Политиком.дајте нам што више оваквих текстова ово је драгоцено за све људе. Хвала
Vujisic
Trik je u tome sto poslodavac ima manje troskova. Ne brinu oni o radniku i njegovim pravima nego o investitoru.
Ne može i plata i penzija
@Joli, niko vam ne može zabraniti da radite privatno i razvijate svoj privatni biznis, ali ne treba da ste u radnom odnosu u preduzeću i zauzimate mesta mladima. Naprotiv, treba da nastavite sa radom, isto kao i penzioneri koji obrađuju zemlju na selu. Tako je na primer u Sloveniji. @penzioner u najavi Prethodnim odgovorom odgovorio sam i vama.
Боривоје Банковић
Некада у социјализму професионални омладински руководиоци од тридесетак и више година су били предмет спрдње, јер су по статуту омладинске организације чланови могли имати највише 26 година. Иста старосна граница је важила и за чланство у омладинским задругама, а данас преко њих раде чак и пензионери. Шта значи напредак... Данас се и са 65 може бити омладинац и све је по закону.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.