Пензионери враћају од 5.000 до 10.000 динара за преплаћене пензије
Београђанка која је пре два месеца отишла у редовну старосну пензију похвалила се ових дана „Политици” како је у рекордном року добила пензијско решење. Каже, није чекала ни месец дана а пензијски фонд јој је доставио потврду да је сада и званично у пензији.
Оно што ју је, међутим, збунило јесте то што је добила привремено решење, па јој није јасно да ли сада до добијања коначног може да подиже пензију или не? Објаснили су јој да ће када јој се регулишу још три године уплате доприноса за које нема уредне папире добити и трајно решење. Али, шта ако не успе да регулише те три године. Остаје ли привремено или оно аутоматски постаје трајно. Фонд ПИО ће по службеној дужности потраживати недостајуће податке и донети коначно решење, када се отклоне разлози привремености решења, односно када прибави све што је потребно за доношење коначног решења.
Закон о ПИО је због великог броја привремених решења у прошлости која су због смрти пензионера постајала често и трајна, решио овај проблем тиме што је прописано да привремено пензијско решење важи три године. Што значи да уколико се у том периоду не прикупе подаци из стажа који недостају, износ пензије из привременог решења важиће као коначни, а Фонд ПИО ће донети решење по службеној дужности.

Исплата принадлежности се овим не доводи у питање и она ће стизати по привременом решењу све док се не стекну услови да се новим решењем одлучи о коначном износу. То што је решење привремено, не значи да је право на пензију на било који начин ограничено.....
Оно што ову новопечену пензионерку забрињава је да ли ће, ако почне да подиже пензију, морати да враћа новац пензијском фонду уколико јој износ по коначном решењу буде нижи од привременог...
Више о овој теми у сутрашњем штампаном издању
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.