Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Најновији рат против Тита

Јосип Броз Тито (Фотодокументација „Политике”)

Јосип Броз Тито је за живота успешно ратовао против својих и народних противника и непријатеља, али у најновијем „рату” он је само пасивна мета острашћених напада од којих не може да се брани јер је умро пре више од 40 година. Нападачи на њега углавном су потомци губитника Другог светског рата, противника које је Броз својевремено поразио, развластио, а неке и ликвидирао. Ти потомци ни данас не могу да се помире с истином о својим неуспешним прецима и њиховим судбинама, па користећи нестанак великог противника са јавне сцене настоје да га посмртно што више оцрне и тако му се мртвом бар делимично освете.

Посебна жеља и циљ тих нападача је да припадницима млађих генерација, који недовољно познају новију историју своје земље и народа, прикажу и у свест и памћење урежу лик Тита као негативца, србомрсца и србоубице, потајног симпатизера и сарадника усташа, а касније свемогућег суровог диктатора Југославије и главног кривца за њен распад. Истовремено настоје да што више улепшају ликове својих предака и заташкају њихову сарадњу с фашистичким окупаторима за време Другог светског рата.

Простор за објављивање њихових махом клеветничких текстова дају им и они дневни и недељни листови који су својевремено били левичарски оријентисани, хвалили Тита и његова дела, као што су „Политика”, „Вечерње новости”, НИН, „Печат” и други. На тај начин они неком доказују да је Србија данас демократска земља у којој влада слобода медија, а посебно штампаних. Као свеж пример такве слободе медија поменућу „Политику”, у којој проф. др Владислав Б. Сотировић из Вилњуса, главног града Литваније, објављује своја титомрзачка писма. У свом најновијем допису, објављеном 17. априла, он, поред осталог, пише да је Тито 1943. године нудио загребачком надбискупу Степинцу, блиском сараднику „поглавника” Анте Павелића и генералном викару усташке војске, да преузме и функцију генералног викара „у партизанским формацијама”. Овај је наводно одбио понуду јер није добио сагласност папе.

У стварности је партизанска војска на челу с Титом те 1943. године водила најтеже крваве битке против фашистичких окупатора и њихових домаћих сарадника и слугу, нарочито усташа.

Неће бити никакво изненађење ако проф. др Сотировић у неком од својих следећих писама „Политици” објави да је Тито, те исте 1943. године, понудио Анти Павелићу функцију председавајућег на Другом заседању Авноја у Јајцу, али је и „поглавник” понуду одбио јер није добио сагласност Адолфа Хитлера.

Браво, „Политико”! Ти си неспоран пример слободе српских штампаних медија. Зато остајем твој верни читалац.

Никола Наранџић,

Земун

Коментари34
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Tutorov zarko
Uništio je Srbiju, odneo fabrike posle rata i hrvatsku i Sloveniju, goli otok samo za Srbe, slavu u Srbiji nismo mogli slaviti,smetela mu koza srpska planinska krava, i danas plaćamo njegove dugove pa što bi smo ga voleli!
Bosco Spanac
Nije potrebno biti mnogo pametan pa zaključiti da je Titova politika i konačno promena ustava 1974 dovela do raspada Jugoslavije. Mnogi od nas se sećaju rečenice: "Što je Srbija slabija to je Jugoslavija jača". Koja glupost, jaku državu uvek podržava i brani većina a to su bili i ostali Srbi. U svetu ne postoji država gde vlada manjina. Tito je Srbe kažnjavao za sve i svašta, dok je Hrvate ubacivao u JNA. Jasn primer je Todjman. U njegovoj Makedoniji Srbe je čak terao da menjaju prezimena.
Tomisislav Jovanovic
Broz je odgovoran za stotine hiljada pobijenih Srba.
dzordz
matematicki gledano kapitalizam je neuspesan. ne postoji ekonomski uspesna bivsa republika SFRJ. srbija se oporavlja do perioda 2000-2012, ali ce to mnogo dugo da traje. oni su lako rusili, sad neko mora iznova da gradi, a to ide mnogo sporije. a tito? pa kad dodje sloboda od eu i nato, stvarna sloboda, nauka ce moci da da ocenu, mada drzavnici imaju svoje mesto bez obzira na nekog nazovi istoricara.
Иван Грозни
Ако је капитализам математички гледано неуспешан, зашто онда не пропадне. Ако је социјализам математички гледано био успешан, зашто је онда пропао?
Ојген
Добро је да има оних који се слажу да је Тито далека прошлост. Око Тита није потребан никакав национални консензус. Био је човек свог доба. Кад су и други ликвидирали своје непријатеље и он је. А што је био добар за сиротињу то је због социјалистичког система. Окренимо се будућности. Подизање привреде је у току, али не достаје еколошка компонента. Србија је сиромашна шумама. Треба хитно пошумљавати. Падавина нема довољно, треба преграђивати реке и развијати системе наводњавања...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.