Емисије сумпор-диоксида из термоелектране у Костолцу у складу са прописима
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас, приликом обиласка постројење за одсумпоравање у блоку Б Термоелектране „Костолац”, да су емисије сумпор-диоксида и прашкастих материја из тог постројења ниже него у Европској унији (ЕУ) и да су у складу са оним што је прописала Енергетска заједница.
Михајловић је у обиласку термоелктране била са председницом Владе Србије Аном Брнабић и министарком за заштиту животне средине Иреном Вујовић, саопштило је Министарство рударства и енергетике.
„Ово је и јасна порука како се Влада Србије односи према заштити животне средине и енергетици. Наша два министарства раде заједно и наши циљеви су зелена Србија и зелена енергетика. Усвојили смо четири нова закона, припремамо национални план за климу и енергетику, као и стратегију за енергетику до 2050. године”, рекла је Михајловић, преноси Бета.
Истакла је да се све то ради како би Србија имала зелену енергију и до 2040. године минимум 40 одсто произведене енергије из обновљивих извора.
„То не значи да ћемо одмах да гасимо термоелектране, већ да ћемо урадити све да емисије штетних материја сведемо на минимум и ниже у односу оних прописаних у ЕУ”, изјавила је она.
Премијарке Брнабић навела је да је Влада Србије 2014. започела борбу за здравију животну средину и да је те године почела изградња филтера у Костолцу.
„Упркос поплавама и економским проблемима, донели смо тада одлуку да 130 милиона долара уложимо у први филтер за одсумпоравање. До данас смо уложили 600 милиона евра у оваква постројења, како бисмо осигурали чистији ваздух и санирање последица термоелектрана”, рекла је Брнабић.
Додала је да шест година касниј Владу Србије, која један од приоритета сматра заштиту животне средине.
Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић рекла је да у снажној борби против аеро-загађења оваква постројења дају велики допринос.
„Као што видите, смањене су емисије прашкастих материја и све је у складу с европским стандардима и ово постројење има све сагласности Министарства за заштиту животне средине. У складу је и са националним планом за смањење емисија”, рекла је Вујовић.
Навела је и да се министарство труди да реши проблем индивидуалних ложишта до следеће грејне сезоне.
Представник Електропривреде Србије Мирослав Томашевић рекао је да је у току пробни рад, те да очекује употребну дозволу до октобра ове године.
Он је додао да постројење ради пуним капацитетом и у складу је са свим прописима ЕУ и Србије.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.