Претпразнична понуда
Е, моја госпођо, ове младе домаћице као да бирају мужа, а не фарбу за јаја и ускршњу декорацију... Корпице коштају 200 и 300 динара. Узмеш ли ову већу, нећеш се покајати, уклапа се лепо уз сваки столњак – прича једна продавачица на пијаци Скадарлија са муштеријом док стоји иза импровизоване тезге.
Шаренило и жамор на све стране, а купци шетају од тезге до тезге и разгледају ускршњу понуду. Жути украсни пилићи, велики и мали, бели и розе декоративни зечеви, боје за јаја у кесицама, али и разне друге врсте фарбе у пластичним бочицама, циркони, налепнице, постоља за јаја, различитих димензија и боја...
– Најјевтинија боја за јаја пет динара. Имамо и фенси боје, како да немамо! Крећу се од 150 до 200 динара. „Кристали” за јаја иду од 80 до 250, зависи колико је паковање... Онда, ова страна боја, раствара се у води, унутра је упутство, исто кошта 200 динара, ма можеш да нађеш и јевтиније, али није то то... – набрајају трговци. Купцима као да се већ врти у глави од свих тих боја и шарених ситница, али и цена.
Ко жели да се препусти задовољству званом „обуци јаје” или да јаја украси цирконима потребно је да издвоји од 100 до 200 динара. Украсни зечеви, без којих није готово ниједна ускршња трпеза, крећу се између 200 и 500 динара. Декоративни пилићи су нешто јевтинији – иду од 50 до 100 динара по комаду.
– Зашто овај зец кошта 200, а овај 500 динара? – био је радознао један господин.
– Комшо – одговара прекаљени продавац – као што видиш, овај је дебељушкаст, добро смо га хранили...
Пијацом се ори смех, а љубопитљива муштерија одмахује руком и одлази.
Неке од муштерија нису се устручавале да упозоре једна другу да су све те светлуцаве боје за јаја „чиста хемија” .
– Узмеш јаја, најбоље бела, ставиш у један суд и прелијеш домаћим црним вином. Пустиш мало да одстоји и онда загрејеш, пустиш да проври, куваш још неких десетак минута... Поклопиш и оставиш да преноћи... Видећеш како ће да се сијају сутрадан, ма као да су од кристала... – и рецепти наших бака за бојење јаја кружили су дорћолском тржницом.
Гел боје такође се нуде, а цене се крећу између 200 и 250 динара у зависности од тезге, али и добре воље продавца. Бела или жута пластична постоља за јаја продају се по цени од 200 до 300 динара. Слична понуда, али и цене фарби, стикера, украса и свих других празничних дрангулија присутне су и на неким од импровизованих тезги у близини појединих аутобуских стајалишта или испред великих самопослуга. Фарбе су од пет до 150 динара, а корпице или колица са приколицом која вози белог зеца иду 150 до 300 динара.
На Палилулској пијаци на свега једној тезги продају се ускршњи реквизити. Цене сличне као код колега на дорћолској тржници, а понуда знатно скромнија.
Фарбе за јаја, сличице и друге празничне ситнице стигле су и на рафове неких од престоничких самопослуга. Најјевтинија боја кошта четири динара, а шаренице, односно паковања од више боја, као и паковање „кристалних” боја стају 320 динара. Симпатични розе зека у корпици за јаје кошта 380 динара, плетене корпице са платном 230, оне без платна 150. Сличице се могу пазарити по цени од 35 до 90 динара. У понуди су и комплети шарених украсних јаја који коштају од 140 до 300 динара. У неким од локалних продавница нуде се боје за јаја по цени од 16 динара.
У духу најрадоснијег хришћанског празника у јеку су и припреме за празничну трпезу. Килограм јагњетине, у месарама на пијаци Скадарлија, стаје између 760 и 860 динара, док се исто толико прасетине може пазарити за 550 динара. Печено прасеће печење кошта 1.199 динара по килограму. У маркетима за килограм јагњећег меса потребно је издвојити од 600 до 650 динара, док килограм свињског иде од 350 до 400 динара.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.