Тресе се чешка влада
Због заоштравања дипломатских односа с Русијом у Чешкој је на прагу политичка криза која би могла да доведе до оставке министара и поделе у власти. У контрадикторним вестима поводом експлозије у складишту Врбјетице, за које влада тврди да су је изазвала два руска обавештајца, док председник Милош Земан сматра да је то само једна од верзија и да у обавештајним извештајима ништа не указује на „руски траг” – појављују се нови моменти.
Главни тужилац Павел Земан најавио је да се не би смела искључити могућност да случај „Врбјетице” буде обустављен уколико не буде могуће саслушати осумњичене или обезбедити њихово присуство. Осумњичени у овом случају Александар Петров и Руслан Боширов сигурно неће бити изручени Чешкој, као што нису били изручени ни Лондону, који је за њима расписао потерницу због тровања „новичоком” Сергеја и Јулије Скрипаљ. Обустављање овог случаја значило би да „падају у воду” оптужбе на рачун Русије, а самим тим би протеривање дипломата остало без покрића.
Међутим, експлозија у складишту оружја и муниције, која се догодила у јесен 2014. године, изазвала је последњих дана још један политички потрес. Опозиција у Чешкој позвала је заменика премијера и министра унутрашњих послова Јана Хамачека да поднесе оставку пошто су се појавили написи у чешкој штампи да је намеравао да се договори с Москвом пре изношења званичних оптужби оптужби на њен рачун. Лист „Сезнам справи”, позивајући се на неименоване високопозициониране изворе, објавио је да је Хамачек планирао да посети Русију средином априла и да се договори с Москвом да Праг не саопштава ништа о инциденту у селу Врбјетице у замену за могуће одржавање руско-америчког самита у престоници Чешке, као и за бесплатну вакцину „спутњик В”.
Хамачекова посета била је најављена за понедељак, 19. април, а премијер Андреј Бабиш је објавио вест о умешаности Русије два дана раније, у суботу. Посета министра није реализована, а Кремљ је упозорио да су оптужбе лансиране само два сата пошто је белоруски председник Александар Лукашенко објавио да су припремани атентат на њега и промена власти коју су подржале америчке обавештајне службе.
Министар Хамачек, који је у том тренутку обављао и дужност министра спољних послова, неколико дана касније ослобођен је вршења дужности шефа дипломатије и на то место је именован Јакуб Кулханек. Хамачек је демантовао наводе тог медија и одбацио оптужбе из чланка.
Али лидер водеће опозиционе Грађанске демократске партије Јан Фијала тврди да је потпредседник чешке владе хтео да „угрози” безбедност земље, њен кредибилитет и да се спусти на ниво „таквих одвратних преговора”. „Чешка није на продају! Министар унутрашњих послова Јан Хамачек озбиљно се сумњичи да је хтео да прода нашу националну безбедност за милион доза вакцине која није одобрена у Европској унији. Он сместа мора да поднесе оставку”, написао је Фијала на „Твитеру”.
„Спутњик” је пренео да је сличан став изнео и лидер хришћанских демократа Маријан Јуречка, који је навео да „разуман политичар не може озбиљно да размишља ако не напусти политику”. Истовремено, чешки премијер Андреј Бабиш рекао је да је о „намери Хамачека да посети Москву” сазнао из медија. Опозиција тражи и оставку министарке правде Марије Бенешове, која је изнела став да постоји више од две верзије догађаја. Бенешова је прошле седмице рекла да је била присутна на састанку владе кад се разговарало о експлозији у Врбјетици. Тада је изнела став сличан ставу председника републике и нагласила да је видела само контраобавештајну белешку и да нико нема приступ „живим” материјалима истраге.
Јединство чешке власти, које је владало у овом случају, нарушено је пошто је председник Милош Земан у телевизијском обраћању навео да је експлозију могла да изазове људска грешка и позвао власти да истраже ту опцију. Министарка правде изнела је тезу да постоји и трећа верзија догађаја, док премијер Андреј Бабиш инсистира да постоји само једна. „Од почетка тврдим да истрага има само једну верзију догађаја и да се не сме искључити могућност да се кривични поступак заврши одлагањем уколико не будемо у могућности да саслушамо обојицу осумњичених или да осигурамо њихово присуство. Таква је законска процедура”, рекао је тужилац. Очигледно је да у чешкој влади не постоји поверење у званичну причу, што доводи у питање саме одлуке о кључним спољнополитичким питањима.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.