Недеља, 05.12.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
МАЈСТОРИЦА ПОЛУФИНАЛА ПЛЕЈ-ОФА КОШАРКАШКЕ АБА ЛИГЕ

Давидовац за Звездино седмо финале

„Црвено-бели” победили Игокеу са 76:53 (24:12, 24:23, 9:16, 19:2) и за пехар и Евролигу ће се борити против Будућности. – Крило Београђана одиграло утакмицу сезоне
(Фото Н. Неговановић)

Дејан Давидовац је морао да одигра утакмицу сезоне да би се Црвена звезда пласирала у седмо финале регионалне лиге, а шесто узастопно. По позицији крило, а дејвством на терену „ол раунд” играч од „јединице” до „четворке”, спречио је пропадање „црвено-белих” у амбис после 18 поена предности, учинио да се играчи храбре Игокее предају у мајсторици после његове кошаркашке мини клинике почетком последње четвртине.

Одиграли су браниоци трофеја одлично прво полувреме, „цитирајући” тренера Дејана Радоњића (његово четврто финале, узео три титуле) из најаве утакмице да ће његов тим стрпљиво градити резултат. Изненадио је Звездин тренер колегу Бајића, који је поново фокус у дефанзиви ставио на бекове Волдена и Лојда и „ударио” кроз срце рекета, преко Нока. Камерунски центар убацио је у првој четвртини 11 поена, што је уз одличну одбрану домаћину донело 12 поена вишка (24:12).

Да је расположен за игру, Давидовац је наговестио почетком друге четвртине са седам поена у низу (укупно 12), за плус 18, али тим из Александровца у колосек је вратио одлични плејмејкер Клемонс. Уследила је серија гостију 9-0, а „црвено-бели” се нису снашли на „зонски пресинг” играча Игокее и све теже су проналазили пут до коша.

Ни на великом одмору Радоњић није пронашао лек за одбрану којом га је Бајић у два наврата ове сезоне матирао. Новом серијом, овог пута 7-0, првак Босне и Херцеговине резултатски се вратио у игру (48:44), а у редове Звезде увукли су се несигурност и зебња. Да кола не крену потпуно низбрдо побринуо се Добрић са две „тројке”, а то су били и једини поени из игре „црвено-белих” у трећој деоници.

Иако је изгледало да ће финалиста бити познат кроз драму, режију утакмице у своје руке узео је Давидовац. Убацио је за два, а потом и „тројку”, па „украо” лопту и послао Добрћа на „зицер”, потом имао још једну освојену, а победу потписао још једним кошем за три поена. Звезда је отишла на плус 16, а играчи Игокее су спустили гард и доживели класичан кошаркашки нокаут, изгубили су последњу деоницу са 19:2!

Нема колоне коју Давидовац није попунио. За 26 минута убацио је 22 коша (из игре 12-7), имао осам скокова, три асистенције и четири освоје лопте, за индкес корисности 33, од Звездиних 75 тимских. По важности кошева, не рачунајући Нокову ролу у првој четвртини (имао и седам скокова), иза њега је Добрић, а најбољи стрелац Лојд је испунио своју квоту (15, из игре 14-4), али његови поени су изостали када је било „густо”. Шут за три поена био је кључан, ту је Звезда направила 18 кошева вишка, као и одбрана, јер мало ко је ове сезоне Игокеу свео на 53 коша. Да је нервоза више „појела” гостујуће играче показује и учинак са линије слободних бацања, односно чак 11 промашаја из 20 покушаја.

– Кренули смо добро у оба правца, потом у другој деоници имали неколико грешака и лоших одлука, али али и даље смо држали значајну предност. Ушли смо у проблем са личним грешкама, што се одразило на догађања у наставку. Квалитетном игроим Игокеа је стизала предност и дошла у прилику да „закува” утакмицу. Ипак, пре свега добром одбраном смо успели да дођемо до серије кошева и победимо разликом која није реална, када се све сабере. Следи финале, основни задатак је да опоравимо Волдена који је опет осетио бол због чега није тренирао последњих десет дана – оценио је Звездин тренер Радоњић.

Драган Бајић био је видно разочаран исходом.

– Није смао последња четвртина била проблем. Прво полувреме ни близу оног што смо играли у другој утакмици. Дошли смо потом веома близу, имали шансу да „преломимо“ Звезду, а онда смо направили огроман број грешака, поготово у нападу. Нажалост, само смо се предали, честитам Звезди – рекао је тренер Игокее.

Финална серија почиње 16. маја, игра се на три добијене утакмице, а Црвена звезда ће имати предност домаћег терена.

Дворана: „Александар Николић“. Гледалаца 383. Судије: Белошевић (Србија), Болтаузер и Петек (словенија).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Хол 4, Волден 7 (једна „тројка“), Лојд 15 (2), Ускоковић, Давидовац 22 (4), Лазић, Рит, Раданов 2, Добрић 11 (3), Симоновић 2, Кузмић 2, Ноко 11.

ИГОКЕА: Клемонс 15 (2), Атић 2, Јовановић 7, Греј 3 (1), Јошило 6, Талић, Илић 5 (1), Пот 2, Карлмајкл 12, Фундић 2. Нису играли Вулић и Кондић.