Земанов потез морално охрабрење и пример другима
Извињење председника Чешке Милоша Земана за бомбардовање СРЈ 1999. године је снажна и јединствена порука која је за Србију морално охрабрење и „појачање” у разговорима које наша држава води са западним земљама по многим питањима, оцењује некадашњи дипломата Владислав Јовановић.
Он, такође, изражава уверење да би искорак чешког председника могао да буде „добар путоказ” који би следили и други који су, како каже, дали легитимитет злочиначком подухвату НАТО-а.
Јовановић очекује да ће Чешка, као традиционално пријатељска земља са Србијом, бити и међу првим западним државама које ће „у перспективној будућности” повући признање независности Косова.
„Откако постојимо као државе били смо повезани и помагали смо се. Чешка се стицајем околности нашла на противничкој страни за време НАТО бомбардовања и осећала је то као историјску тежину, бар у лику њеног председника који је дочекао званичну посету председника Србије да призна да је бомбардовање била грешка и да моли српски народ за опрост”, рекао је Јовановић за Танјуг.
За Земаново извињење каже да је „снажна и јединствена” изјава, а потез чешког председника пореди са чином мађарског премијера Пала Талекија у Другом светском рату када је Мађарска Миклоша Хортија са Хитлером напала Југославију, а Талеки као потписник уговора о вечном пријатељству и миру између Мађарске и Краљевине Југославије извршио самоубиство „због погажене речи”.
Јовановић сматра да Земанов потез има и већи значај јер, како каже, показује да је „џемпер” НАТО-а, чврсто саткан од лажи о Србији, почео да се „пара” и верује да је питање времена када ће и друге земље почети да се суочавају са „својим ликом у огледалу” и признају своје учешће у , како каже, злочиначкој акцији НАТО-а.
„Што се тиче других области, односи Србије и Чешке су појачани и оснажени, а једини 'заостатак' који Чешка има у односу на Србију је што је, вероватно под притиском, признала независност Косова”, каже Јовановић.
Коментаришући реакције чешког министра спољних послова Јакупа Кулханека и појединих опозиционих политичара у Чешкој да је извињење Земанова „лична ствар”, Јовановић каже да је то покушај да умањи ефекат тог потеза, али да то није могуће и да није реч само о личном, племенитом чину поштеног и добронамерног човека и одговорног политичара, већ о званичној изјави председника државе чланице НАТО-а која је дала пристанак за бомбардовање СР Југославије.
„Тешко да то може да се умањи. Али, и они који су резервисани имају шансу да у предстојеће време повуку другу своју грешку – признање независности Косова”, сматра Јовановић.
Уверен је да ће они који су бомардовали Србију једном „положити рачун” и пред собом и пред историјом и да ће се извинити нашој земљи истичући да је било неколико искорака у том правцу, али да нису равни потезу председника Чешке.
Јовановић подсећа да је аустријски дипломата Волфганг Петрич на скупу у Београду рекао да је интервенција НАТО-а била грешка, али оправдана.
„Стао је на пола пута, није имао куражи да пређе на другу страну, али можда ће једног дана имати храбрости”, навео је Јовановић.
Подсећа и да се генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг извинио за цивилне жртве, али да није за војне и полицијске.
„Постоји нека тиха грижа савести, верујем да ће искорак чешког председника, који је племенит и искрен и без задршке, бити добар путоказ и охрабрење другима да га следе у скорије време”, наводи Јовановић.
Према његовој оцени, то би могло да се очекује од земаља попут Мађарске, Шпаније, Португалије, док је, како каже, тврда окосница против Србије у германско-британско-француском језгру.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.