„Павиљон Србије” сутра на Бијеналу архитектуре у Венецији
ВЕНЕЦИЈА- На 17. Међународном Бијеналу архитектуре у Венецији сутра ће министарка културе Маја Гојковић отворити „Павиљон Србије” и пројекат „Осми километар” младе групе архитеката, који учествују под називом „Модерни у Београду”.
Комесар домаће изложбе Слободан Јовић уочи отварања у Венецији за Танјуг је изјавио да на Бијеналу архитектуре ове године учествује више од 60 земаља и истакао да је учешће Србије веома значајно, поготово што се ове године наша земља путем наведеног пројекта „Осми километар” представља једним младим и одличним ауторским тимом „Модерни у Београду”.
Kомесар изложбе је указао на то да је организација поставке, посебно у време пандемије, тежак и напоран посао, и захвалио Музеју примењене уметности и Удружењу архитеката Србије, који то већ годинама успешно раде уз подршку Министарства културе и информисања РС.
„Ове године је због пандемије било све још много теже. Морам да подсетим да је овогодишње издање Бијенала заправо било планирано за прошлу годину и да је неизвесност око самог одржавања манифестације била присутна до пре неколико месеци”, напоменуо је Јовић и додао да су и у овим екстремним условима успели да ураде добар посао.
Тим „Модерни у Београду” чине архитекте: Ива Бекић, Ирена Гајић, Далиа Дуканац, Стефан Ђорђевић, Снежана Златковић, Мирјана Јешић, Христина Стојановић и Петар Цигић.
Једна од ауторки Далиа Дуканац рекла је Танјугу да је њих осморо у тиму покушало да мапирањем једног односа живота и рада, кроз урбану структуру града Бора, одговоре на тему Бијенала „Како ћемо живети заједно?”.
Ту комплексну тему кроз питање је поставио кустос манифестације, истакнути америчко - либански архитекта Хашим Саркис.
„Ова веза се директно манифестује кроз градску матрицу Бора, који се развијао у веома зависном односу са његовом главном привредном делатношћу, а то је рударство”, рекла је Дуканац.
Она је напоменула да се сам град развијао седам километара од отвореног копа Борског басена ка југу.
„Одатле и тема нашег пројекта 'Осми километар', који представља будућност града Бора на једном метафоричком нивоу. То смо покушали да прикажемо кроз архитектонске медије цртежа и тродимензионалне моделе”, објаснила је једна од ауторки пројекта.
Дуканац је нагласила да им је веома значајно да учествују на оваквој манифестацији која је најважнија од свих претходних где су имали прилике да наступају, јер су углавном њихове раније изложбе и пројекти били на националном нивоу.
„Исто тако очекујемо да ћемо кроз ова отварања и можда кроз некакве додатне догађаје, који ће се дешавати током ових шест месеци, успети да успоставимо контакте и са неким другим учесницима Бијенала и да се на тај начин мало повежемо”, истакла је уметница.
„Желим да експонирамо све ове теме које смо истраживали кроз овај пројекат у некој широј заједници, јер мислимо да су заиста значајне и релевантне”, закључила је Дуканац.
Представљање Србије у Венецији реализовало је Министарство културе и информисања у сарадњи са Музејом примењене уметности и Удружењем архитеката Србије.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.