Шест путника преусмереног авиона остало у Минску
ВИЛЊУС - Белоруски опозициони активиста Роман Протасевич, његова девојка и још четири путника на лету од Атине до Вилњуса нису се поново укрцали у ту летелицу након што је она преусмерена ка Минску, објавиле су литванске власти.
Након што је авион у недељу преусмерен ка Минску, наводно због претње бомбом, власти Белорусије су на аеродрому ухапсиле Протасевича, новинара и кооснивача канала у апликацији Телеграм, кључног за размену информацију међу противницима председника Белорусије Александра Лукашенка.
Белоруске власти су прошле године прогласиле тај канал за екстремистички пошто је коришћен за организацију масовних демонстрација против Лукашенка. Протасевичу, који је раније побегао из Белорусије у Пољску, прети казна затвора до 15 година.
Лукашенко је објавио да је лично наредио да ловац МиГ-29 отпрати до аеродрома у Минску тај авион компаније Рајанер. Лидери ЕУ и НАТО су оштро осудили поступак белоруских власти.
Након апела бројних европских земаља да Белорусија свима на том лету омогући наставак пута, авион је после подне полетео из Минска ка Вилњусу, али се у летелицу није вратило шест путника. Министар одбране Литваније Арвидас Анусаускас рекао је да су у Минску путници изашли из авиона и да се у њега нису вратили Протасевич, његова девојка и још четири особе.
„Открићемо ко су преостале четири особе које нису путовале са осталима. Литванија је покренула истрагу како би утврдила шта се заиста десило у том авиону”, навео је Анусаускас на Фејсбуку.
МиГ 29 Оружаних снага Белорусије (Министарство одбране Белорусије)
Лукашенков кабинет је раније навео да је претња бомбом примљена док је авион био изнад Белорусије, а званичници Белорусије су касније навели да у авиону није пронађен експлозив. Белоруска опозиција, Литванија и још неколико европских држава оптужили су владу у Минску да је отела авион ради хапшења Протасевича.
Власт Белорусије тврди да је посада авиона одлучила да слети у Минск, док је Рајанер саопштио да је белоруска контрола лета дала инструкције посади да крене према главном граду. Белоруска опозициона лидерка Светлана Тихановска, која се такође склонила из земље, позвала је Међународну цивилну авијацију да отвори истрагу.
„Апсолутно је очигледно да је ово операција специјалних служби са циљем отимања авиона ради хапшења активисте и блогера Рамана Пратасевича. Нити једна особа која лети изнад Белорусије не може да буде сигурна у своју безбедност”, навела је Тихановска.
Белоруска власт, на челу с ауторитарним Лукашенком, започела је оштар обрачун са неистомишљеницима када су после председничких избора 9. августа широм земље избили масовни антивладини протести.
Протести због званичних резултата гласања, према којима је Лукашенко добио више од 80 одсто гласова, трајали су до доласка оштре зиме, упркос настојању власти да их угуше хапшењима и репресијом над демонстрантима и активистима. Због учешћа на демонстрацијама од августа је ухапшено више од 34.000 људи, од којих је полиција хиљаде брутално претукла.
На мети власти, и након што су протести замрли, нашли су се и независни медији и новинари. Власт је прошле недеље ухапсила 11 запослених популарног белоруског портала ТУТ, преноси Бета.
У авину били припадници белоруске тајне службе?
ДАБЛИН - Министар спољних послова Ирске Сајмон Ковенеј изразио је уверење да је неколико припадника белоруске тајне службе напустило авион те компаније након јучерашњег принудног слетања на аеродром у Минску и хапшења опозиционог новинара Романа Протасевича, јавља Ројтерс.
„Пет или шест људи је напустило летелицу, а смо једна особа је ухапшена што указује да су остали били припданици белоруске тајне службе”, изјавио је Ковенеј, преноси Танјуг.
Белорусија одбацује оптужбе Запада
МИНСК - Инцидент са авионом Рајанера, који је јуче принудно слетео у Минск због наводне претње бомбом, треба посматрати са становишта безбедности, изјавио је прес секретар Министарства спољних послова Белорусије Анатолиј Глаз.
Он је за РИА Новости рекао да нема сумње да су поступци надлежних органа Белорусије били потпуно у складу са утврђеним међународним правилима. Према његовим речима, белоруска страна је увек имала и има одговоран приступ њиховом поштовању.
Глаз је истакао да Белорусија у овом случају може да гарантује потпуну транспарентност, да, ако је потребно, прими стручњаке и објави све материјале како би биле искључене инсинусације.
Он је оценио да се на Западу доносе исхитрени закључци, што доприноси ескалацији ситуације, да се случај политизује и износе непотврђене оптужбе. Глаз сматра да не постоји жеља да се случај објективно разуме, већ да су, уместо овога, одмах изговорене „пароле о санкцијама”.
Белоруски званичник је истакао да је тужно што су се путници тог лета суочили са одређеним непријатностима, али је истакао да су правила ваздухопловне безбедности апсолутни приоритет, свуда и за све.
Авион компаније Рајанер, на лету од Атине до Виљнуса, јуче је принудно слетео на аеродром у Минску због наводне дојаве о бомби, за коју се испоставило да је лажна. Власти Белорусије су након слетања ухапсиле опозиционог новинара Романа Протасевича, што је покренуло оштре осуде из ЕУ и САД.
Белоруски универзитет у Вилњусу данас је саопштио да је приведена и његова студенткиња Софија Сапега (23), која је путовала са Потасевичем, преноси Танјуг.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.