Низ фасада од лета под скелама
Кућа Михајла Ђурића, низ старих стамбених објеката у Грачаничкој, здање на углу Топличиног венца и Чубрине, зграда у којој је Спасићев пролаз само су неки међу онима који ће се ове године наћи под скелама и грађевинским засторима у оквиру обнове фасада у просторно културно-историјској целини „Историјско језгро Београда”, сазнаје „Политика”. На списку за ревитализацију спољних зидова у оквиру ове целине за сада је утврђено 35 здања, потврдили су за наш лист у Секретаријату за комуналне и стамбене послове. На том попису у који смо имали увид налазе се старе вредне зграде у Грачаничкој, на Топличином и Обилићевом венцу, у Краља Петра, Чика Љубиној, Париској, Карађорђевој, Страхињића Бана, Господар Јовановој, Маршала Бирјузова, Ђуре Даничића.
Обнова би требало да крене у јулу, а извођач ће бити „Градско стамбено”.
Списак зграда на Старом граду и Врачару чије ће фасаде овог лета пртетрпети препород привремен је и накнадно ће бити допуњен. Јер, у граду је недавно најављено да је освежење, односно враћање старе лепоте планирано ове године за више од 100 фасада, у шта ће бити уложено око 500 милиона динара – пола средстава за те намене је из градског буџета, а пола од републике.
Зна се да ће у току ове године стари сјај добити неке од зграда за чију судбину је део јавности стрепео или за чију што хитнију обнову је добар део грађана „навијао”.
Неке од тих зграда су Карађорђева 1, угаоно спратно, прилично девастирано здање на које поглед пуца са Савског шеталишта, као и његов први сусед Карађорђева 3.
Грађани који воле стару архитектуру Београда више не треба да стрепе ни за оронуло здање на адреси Париска 3 јер је коначно и оно стигло на ред за обнову.

На градским форумима посвећеним обнови фасада већ дуже се навијало и за то да се под скелама што пре нађе здање у Грачаничкој 7, односно девастирана вишеспратница која, осим на ову, излази и на улице Цара Лазара и Николе Спасића. Ова зграда на коју поглед пуца из Кнез Михаилове такође је напокон дошла на ред за обнову.
Када је 2019. завршена реконструкција Топличиног венца, она је наишла на углавном позитивне реакције, али отада до данас један од чешћих приговора у вези са тим делом града биле су оронуле фасаде. После препорода спољашњости Куће Милана А. Павловића, на ред стижу још четири објекта на Топличином венцу, међу којима се издваја поменута зграда на углу овог венца и Чубрине. То здање откако је подигнуто доживело је промене, међу којима је најуочљивија надоградња и уклањање декоративне куполе, па када је реч о овој згради остаје да се види хоће ли јој некадашња купола у току обнове бити враћена.
За једну другу зграду на ту тему недоумице нема. Куполу би поново требало да добије кућа Михаила Ђурића, старо здање на углу Краља Петра и Господар Јевремове. Како су нам јесенас потврдили у ресорном секретаријату, предвиђено је да се на овом здању, уколико постоје могућности, врати првобитно кубе, у складу са архивском грађом и уз неопходне статичке провере.
Почетком 2020, приликом посете гаражи на Обилићевом венцу, девастираношћу фасаде прекопута (здања у коме се налази Спасићев пролаз), био је шокиран Горан Весић, заменик градоначелника. Коначно је и поменута зграда на списку оних чије фасаде ће бити рађене ове године.

Фасадери стигли и у Сарајевску
Полако, како се чини, креће и буђење чађавих и девастираних фасада у Сарајевској. Недавно су почели да се сређују спољни зидови две зграде на крају ове улице, а ове недеље скеле су стигле и на адресе Сарајевска 41 и 75. Последње две поменуте зграде, како су саопштили из општине Савски венац, сређују се у оквиру акције уређења фасада на овој општини. План је, како се додаје, да буде настављен пројекат суфинансирања инвестиционог одржавања и унапређења својстава зградa, као и да старa здања освану у новом руху.
Ко треба да плаћа обнову
После нашег последњег текста у коме смо најавили да ускоро креће нова акција обнове фасада на Старом граду и Врачару, у коментарима и на друштвеним мрежама међу грађанима се повела врло жива расправа о томе ко заиста треба да плаћа тај цех. Док део грађана поздравља издвајање града и републике за ову намену, други део јавности се пита зашто се паре свих грађана дају за обнову фасада зграда чији власници деценијама не маре што су спољни зидови тих здања у којима поседују квадрате оронули, девастирани и чађави.ФАСАДЕ ЧИЈА ЈЕ ОБНОВА ИЗВЕСНА
- Маршала Бирјузова 37
- Страхињића Бана 31
- Ђуре Даничића 6
- Карађорђева 1 и 3
- Париска 1 и 3
- Топличин венац 4, 6, 7 и 25
- Обилићев венац 17 и 17а
- Чика Љубина 6 и 7
- Краља Петра 51, 55, 60, 65, 67, 75 и 77
- Грачаничка 7, 9, 11 и 13
- Господар Јованова 8, 9, 27, 42а, 52, 56 и 81
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.