Чешка смењује већ четвртог министра здравља од почетка пандемије
Чешка у пандемији ковид-19 мења већ четвртог министра здравља, Петра Аренбергера, који је данас поднео оставку након скандала да у свом прегледу имовине као министар није признао да има милионе евра прихода из клиничких студија нових лекова, а уместо преко 60 некретнина које поседује, признао је само две, преноси Бета.
„Одлази, потврдио ми је да подноси оставку. Објаснио је да је цела породица под притиском. Замениће га до избора на јесен један од претходних министара, Адам Војтех”, казао је данас чешки премијер Андреј Бабиш, а после је и сам Аренбергер на конференцији за новинаре саопштио да подноси оставку.
Још прошле седмице, када је Бабиш затражио од министра Аренбергера да објасни невероватне приходе које је као директор Винохрадске болнице у Прагу имао и зашто је клиничке студије радио у својој приватној пракси, председник Милош Земан је рекао Бабишу да ће потврдити смењивање министра.
Петр Аренбергер угледни је лекар дерматолог, а за разлику од претходних министара здравља од почетка пандемије, функције га нису коштали спорови са премијером како се борити са пандемијом, ни лична ароганција, већ то што се показало да је крио да се невероватно обогатио, не само клиничким студијама
лекова од којих је могла да зарађује болница, већ што је још као заменик директора болници дао у закуп своју некретнину за архив.
Аренбергеров претходник Јан Блатни, који је водио министарство у најтежим тренуцима пандемије, од јесени до краја марта, када је Чешка водила на светским црним листама жртава ковида-19 на милион становника и до сада је преминуло преко 30.000 заражених вирусом корона, смењен је на притисак председника Земана јер је упорно одбијао руску вакцину Спутњик В, за коју је шеф државе лобирао, све док не добије регистрацију у ЕУ.
Чешки лекари и коментатори оцењују Блатног као најбољег од све четворице министара које је Чешка имала током пандемије и јединог који је успевао да се колико-толико супротстави мешању премијера у посао еидемиолошког тима и кризног штаба.
Још краће од Аренбергера који је на функцији издржао месец и по дана на челу министарства био је у јесен војни лекар, епидемилог Роман Примула, који је морао да оде након месец и недељу дана после скандала када су га новинари таблоида Блеск снимили како сам крши мере које је наредио Чесима, креће се без заштитне маске и излази на вечеру у ресторан који није смео да буде отворен.
Бивши министар здравља Адам Војтех који се поново враћа на функцију, оставку је поднео у септембру када је по препорукама епидемиолога због претећег другог таласа пандемије решио да се уведе обавеза ношења заштитне маске и пооштре санитарне, а премијер Андреј Бабиш се лично умешао јер су се ближили регионални избори почетком октобра, али када су статистике почеле из дана у дан да се погоршавају оштрије санитарне мере морале су ипак да буду уведене.
Премијер је решио да рециклира министре, врте се у круг као 12 апостола на старинском сату Орлој у Прагу, први су коментари чешке опозиције.
„То зовем рециклирање политичких лешева. Адам Војтех је поднео оставку јер је због његове неспособности кренуо други талас пандемије. Не смемо да заборавимо и прескупе јавне набавке”, поручио је на Твитеру потпредседник опозиционих чешких демохришћана Томаш Здеховски.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.