Могуће одлагање избора новог црногорског митрополита
Последица „поузданих” сазнања да ће нови митрополит црногорско-приморски бити изабран већ другог радног дана заседања Светог архијерејског Сабора, што се није десило, бројних написа да је једини кандидат за то место епископ будимљанско-никшићки Јоаникије и, коначно, отворене политичке подршке коју му је у име „народа Црне Горе” пружио црногорски премијер Здравко Кривокапић биће највероватније да нови митрополит црногорско-приморски неће ни бити изабран.
Седницу Сабора, чији је радни део почео у уторак у крипти Храма Светог Саве, све време је пратио медијски притисак да се изабере наследник блаженопочившег митрополита Амфилохија, али и да то буде владика Јоаникије, који је тренутно администратор Митрополије црногорско-приморске. Делу епископата, чини се, више него сам кандидат сметао је управо тај притисак који је кулиминирао у четвртак касно увече када је премијер Црне Горе Здравко Кривокапић објавио на свом твитер налогу да долази у Патријаршију у Београд да пренесе жељу народа Црне Горе да нови митрополит црногорско-приморски буде владика Јоаникије, као и да се Темељни уговор са СПЦ потпише 30. октобра на дан упокојења митрополита Амфилохија. Тако се у рад Сабора директно умешао и један државник и то искључиво у црквено питање – устројство цркве и избор њених епископа. И док председник црногорске владе у јучерашњем саопштењу уверава јавност да је на састанку у Патријаршији потврђено опредељење да се потпише темељни уговор са СПЦ и да је још само остало да се усагласи термин, из српске цркве после овог састанка не деле сличан оптимизам. Напротив. На званичном сајту СПЦ је у првим сатима јучерашњег дана објављено да су патријарх и архијереји забринути за даљи положај СПЦ и верног народа у Црној Гори. Објашњени су и разлози изненадног доласка у Београд премијера Кривокапића, као и најважнији моменти разговора са црквеним врхом на који је председник црногорске владе каснио неколико сати.
Како је наведено, представници Светог архијерејског Синода и Владе Црне Горе у потпуности су усагласили текст Темељног уговора, да би потом представници црногорске владе потврдили да ће у послеподневним часовима премијер Кривокапић доћи у Београд да потпише овај документ са патријархом, а исто је првојерарху СПЦ потврђено усмено и у премијеровом кабинету.
„После вишечасовног одлагања и обавештавања предстојатеља српске цркве о низу потпуно различитих разлога за кашњење поласка из Подгорице, око 21 час г. Кривокапић је стигао на договорени састанак. Премијер владе у Подгорици је изнео нове и до сада неизречене разлоге због којих сматра да се потписивање уговора мора одложити. Његова светост је те разлоге саслушао са пажњом, великим стрпљењем, али и још већим изненађењем, ни најмање не увиђајући основаност и оправданост намере премијера Кривокапића да не потпише уговор што је био једини разлог његовог доласка у Патријаршијски двор у Београду”, наводи се у саопштењу СПЦ. После тога, патријарх и архијереји који су присуствовали састанку, а уз чланове Синода, митрополита дабробосанског Хризостома и владику шумадијског Јована, био је присутан и епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, „изразили су велико жаљење и забринутост за даљи положај СПЦ и њеног верног народа, с обзиром на то да једино са њом, иако јој припада апсолутна већина народа у Црној Гори, није потписан Уговор који јој гарантује правни положај, а самим тим и верска и грађанска права светосавског народа, што представља чин отворене дискриминације”. Коначно, за разлику од саопштења из премијеровог кабинета у којем се поручује да Подгорица жели да што пре угости српског патријарха на најдостојанственији начин „како доликује патријарху, али и гостољубивом и верном црногорском народу”, саопштење СПЦ завршава се речима да она „неће одустати од одбране својих права и својих светиња”.
Кратку изјаву за медије јуче је дао и владика Јоаникије који је објаснио да је он позвао премијера Кривокапића да потпише Темељни уговор и тиме испуни своје обећање, али не и да се меша у избор митрополита црногорско-приморског што је, како је нагласио, у искључивој надлежности Светог архијерејског Сабора СПЦ.
„Такође је апсурдан предлог господина Кривокапића да се Темељни уговор потпише 30. октобра, што је својеврстан политички маневар и не може се подвести под добронамеран гест који би водио смиривању дуготрајних тензија, чије је решавање било кључни приоритет Кривокапићеве владе”, изјавио је епископ будимљанско-никшићки.Антрфиле:
Приводи се крају заседање највишег црквеног тела
Према незваничним сазнањима „Политике” пролећно заседање Светог архијерејског Сабора могло би бити завршено већ данас. И док је пре званичног саопштења тешко прогнозирати које су кадровске промене у СПЦ и да ли ће на овом заседању бити именовани нови епископи, како се спекулисало, очекује се да данас буду усвојени извештаји о завршетку радова на обнови Храма Светог Саве. Такође, епископи са северноамеричког континента, источноамерички Иринеј, западноамерички Максим и новограчанички Лонгин, могли би бити поново позвани да угасе једночлане непрофитне корпорације које су регистровали на своје име. Да то учине, иначе, већ им је наложио и блаженопочивши патријарх Иринеј када је, између осталог и тим поводом, боравио у САД почетком 2020. године. Сабор ће се највероватније огласити и о Косову и Метохији, о којем се, осим на заседању, разговарало и на свечаном ручку који је у четвртак за архијереје СПЦ организовао председник Србије Александар Вучић.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.