Помиритељска улога митрополита Јоаникија
Од нашег сталног дописника
ПОДГОРИЦА – Митрополита Јоаникија, који је у Подгорицу стигао први пут од именовања на ту дужност, дочекале су здравице представника црногорских племена, посланици, председник парламента Алекса Бечић, лидер Демократског фронта и Нове српске демократије Андрија Мандић, министарка културе и образовања Весна Братић и министар пољопривреде Александар Стијовић, лидери Демократске народне партије Милан Кнежевић, Социјалистичке народне партије Владимир Јоковић и Праве Црне Горе Марко Милачић.
Док су верници уз молитву и ватромет дочекивали митрополита, председник владе Здравко Кривокапић је испред Храма у Подгорици тражио опрост од њега.
„Опростите ако сам нешто погрешио”, рекао је Кривокапић митрополиту Јоаникију, додајући да не би „урадио ништа што је на штету Српске православне цркве”, обећавајући му поново да ће Темељни уговор са том верском заједницом бити потписан.
Истина, није рекао када ће и где то бити.
У беседи окупљеном народу у Подгорици митрополит Јоаникије је казао да се борио „да буде Божја воља, а не моја или било чија и да се појави преко Светог архијерејског Сабора”.
Да није било тако, наставио је, тешко би се прихватио ове тешке и узвишене дужности.
„Међутим, није било никакве недоумице, мене је предложио Његова светост патријарх српски и сви архијереји – једногласно. Али, не мање важно је било и то што је истовремено изабран нови епископ будимљанско-никшићки, до сада викарни епископ диоклијски Методије (Остојић). Гледајући на СПЦ и њене епархије и верни народ у Црној Гори, Свети архијерејски сабор није дозволио ни у једном моменту да ова два светосавска престола остану упражњена. Благодаран сам патријарху и свим архијерејима што су тако одлучили с великом љубављу и великом бригом према Црној Гори и верном народу и према светињама у Црној Гори”, рекао је нови митрополит уз опаску да „није лако сести на ту свету столицу која је украшена светошћу Светог Петра Цетињскога”.
„Прослављена поезијом Петра Другог Петровића Његоша, утврђена крвљу свештеномученика Јоаникија, сузама и уздасима митрополита и исповедника Арсенија Брадваревича и митрополита Данила Дајковића, а посебно прослављена мудрошћу и витештвом и благословом који се излио на ту столицу преко нашега митрополита Амфилохија, који је поднео велику жртву у Црној Гори, војевао за истину и правду, за јединство Цркве од почетка до краја”, поручио је Јоаникије.
Захваљујући верном народу на подршци, Јоаникије је додао да се радује „што су и наше нове власти са нама”.
„Ви сте сменили један режим који је у једном моменту повампирио дух стаљинизма и богоборства и паганства и који се усудио да удари на Цркву, на светиње и да завади свој народ и да нас све стави ван закона, али кад смо били стављени ван закона били смо са Христом на Голготи и сила његовог крста је објединила наш народ, објединили смо се око наше свете вере, наших светиња”, рекао је Јоаникије уз молбу властима да очувају то народно јединство и да га ојачају.
„Наравно да ће имати сву подршку од верног народа, иако не желимо да се мешамо у политику, желимо само да радимо свој посао, да се Богу молимо, да се радујемо једни другима где год се сретнемо”, поручио је митрополит.
Обраћајући се присутним гостима на захтев митрополита, лидер ДФ-а и Нове српске демократије Адрија Мандић је рекао: „Међу нама су у овом времену пале тешке речи, крупни изазови, али вам могу рећи, у име групе људи коју ја представљам, да смо спремни да радимо заједно и да нађемо братско решење. Спремни смо да уважимо друге, али очекујемо и да ми будемо уважени.”
Казао је Јоаникију да „у времену које је пред нама, митрополит има улогу више”, па да очекује да „помогне нама који имамо неспоразум да пронађемо нека решења”.
„Ако не дођемо до заједничког решења, увек ће одлучивати воља народа. Ја се не плашим воље народне, ја знам да је она преломила 30. августа када се завршило с бившим режимом и тај се режим никад више неће вратити, колико год да се води кампања да ће тај безбожни режим наћи начин повратка на власт”, оценио је Мандић и истакао да је најбоље да се пронађу братско заједништво, слога и заједничка реч. „Ми смо спремни да се ухватимо у братско коло, без обзира на то што се оно у једном тренутку прекинуло”, поручио је Мандић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.