„Северни ток 2” на пробном раду од недеље
Руски део „Северног тока 2” биће пуштен у пробни рад идуће седмице, ради припрема за слање гаса у Немачку. Пројекат је стигао до завршне фазе – пренела је јуче агенција Тас изјаву Александра Дрозденка, гувернера Лењинградске регије. Дрозденкова најава, према истом извору, уследила је након сусрета с Герхардом Шредером, председником Комитета акционара „Гаспрома”, и Матијасом Варнигом, извршним директором швајцарске фирме „Северни ток 2”, током Међународног економског форума у Санкт Петербургу (2–5. јун).
Процену да је „Северни ток 2” изгледа пред кућним прагом Немачке, дели и званична Москва.
„Надамо се да ће грађевински радови на ’Северном току 2’ бити завршени до краја ове године”, пренео је Ројтерс процену Александера Новака, заменика руског премијера, у вести која истовремено наводи да је Русија на 100 километара од завршетка „Северног тока 2”.
У међувремену, драматична трансатлантска сучељавања поводом даље судбине „Северног тока 2” не јењавају ни ове седмице, и поред недавне одлуке америчког председника Џозефа Бајдена и администрације у Вашингтону да одустају од даљег санкционисања тог руско-западноевропског гасовода.
Џејк Саливан, национални саветник САД, и Јан Хекер, саветник за спољне послове канцеларке Ангеле Меркел, разговарали су о Русији, Украјини и енергетској безбедности Европе, истакла је Емили Хорн, портпарол Савета за националну безбедност Беле куће у саопштењу које преноси Тас.
„Разговарали су о предстојећем самиту Г7, колективним напорима за дистрибуцију вакцина против ковида 19, координацији у области сајбер-безбедности, одговорима на уцењивачке нападе на софтверске програме, као и о спољнополитичким приоритетима, укључујући Русију, Украјину, Иран, Сахел и западни Балкан”, саопштено је из Беле куће. Какав је био закључак ових америчко-немачких разговора (које су пратиле и билатералне консултације експертских група око „Северног тока 2”) о спољнополитичким приоритетима, па тако и о западном Балкану, није објављено.
Упоредо са званичним преговорима САД и Немачке у Вашингтону, амерички сенатори Џини Шахин (коаутор предлога два раније усвојена америчка закона о санкционисању „Северног тока 2”), Роберт Портман и Кристофер Марфи састали су се у Кијеву с Володимиром Зеленским, председником Украјине.
„Само Америка може спречити да ’Северни ток 2’ буде завршен и пуштен у рад. Није ту реч само о енергетској безбедности, то је засебно моћно оружје које се данас даје Руској Федерацији. Кад се Европа пита како да се заштити од Русије, одговор је једноставан: Не дајте оружје непријатељу”, поручио је Зеленски.
Сенаторка Шахин том приликом је нагласила да ће „Сенат САД наставити да се супротставља завршетку ’Северног тока 2’. Пре него што гасовод буде пуштен у рад, мора добити дозволе и лиценцу за рад”, рекла је Шахинова, а пренео Укринформ, национална новинска агенција Украјине.
Европљани су и даље дубоко подељени око тога шта је уопште „Северни ток 2” за Стари континент. Насупрот Зеленском, аустријски канцелар Себастијан Курц изразио је јуче задовољство најновијим курсом Вашингтона према том руско-западноевропском гасоводу.
„Веома ми је драго да САД више не прете санкцијама компанијама које учествују у пројекту ’Северни ток 2’. Ми, као и Немачка, настављамо да подржавамо ’Северни ток 2’ зато што је то у нашем економском интересу”, истакао је Курц.
Иначе, шта даље бива с руско-украјинском рутом снабдевања Европе сибирским гасом, загонетка је.
„Текући споразум валидан је још три године. Кад истекне, ’Гаспром’ ће водити преговоре с партнерима из Украјине”, поручио је ове седмице Дмитриј Бирчевски, директор Одељења за економску сарадњу руског Министарства спољних послова.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.