Јата сирена у Кини
У нормалним околностима, у лагуни Aмбасадор у кинеском одмаралишту Атлантис Санија, на острву Хајнан, живи око 86 000 морских створења из више од 280 животињских врста.
Овај огромни акваријум недавно је направио раскошни спектакл: примио је 100 сирена, које су су махале својим реповима у прелепим бојама док су клизиле кроз воду покретима беспрекорно осмишљене кореографије, јавио је Си-Ен-Ен.
Питате се која је сврха свега овога. Циљ је био да се обори Гинисов светски рекорд у највећој подводној представи сирена, која је део прославе поводом обележавања треће годишњице овог хотела.
У последњих неколико година, роњење костимираних сирена постало је популарно широм света, а ово подводно праћакање посебно је заживело у Кини.
Слично као и код роњења на дах, сирене не носе боцу с кисеоником и не користе никаква друга средства за боље сналажење под водом осим, наравно, свог репа.
Према речима једне од пионирки сирена ронилаца Даде Ли, почетници у слободном роњењу обично носе тзв. би-пераје, које омогућава наизменично померање оба стопала, с тим да им сам реп обухвата обе ноге, тако да не могу слободно да их померају.
„Уместо тога, крећемо се померањем трбуха и струка, попут делфина. Потребно је доста вежбања да би покрети били што природнији и лаганији”, додала је Ли.
„У Кини је овај спорт букнуо попут пожара”, рекла је Јан Лоу, председница кинеског оделења ПАДИ-ја, највећег светског ронилачког удружења.
ПАДИ, који је организовао овај успешни Гинисов догађај у Атлантис Санија, недавно је покренуо четири нова курса роњења попут сирена: Дискавер Мермејд, Бејсик Мермејд, Мермејд и Адвенсд Мермејд, за које већ постоји велико интересовање у Кини.
Роњење костимираних сирена постало је масовна појава и својеврсни феномен у Кини.
„Након што виде лепе снимке других сирена, велики број посетилаца одлучује се да испроба ову активност. Само четири месеца након службеног почетка, курсеви за роњење, попут сирена сада чине 30 одсто локалних сертификата у Кини”, казала је Лоу.
Корина Дејвидс, инструкторка курсева за сирене агенције Скуба Скул Интернешенел, сведочила је о сличном тренду: Пливање попут сирена велика је ствар у Кини. Овај спорт нагло је кренуо да се популарише откако смо га започели 2017. године. Тренутно, широм Кине имамо више од 1000 инструктора за обуку људских сирена, а потражња за тим спортом и даље расте”, истакла је Дејвидс.
Фокус костимираног роњења заснива се на забави и креативности. Ова врста спорта намењена је свима који воле океан и не боје се воде.
Сходно овоме, Ли објашњава како она види разлику између слободног роњења и роњења попут сирене: „Када роним на дах, осећам се као неки водени човек. Могу да идем где год желим. Међутим, роњење попут сирена оживело је моју машту, моју креативност и моју чежњу за тим мистериозним бићем”, објаснила је Дада Ли.
По свему судећи, време грациозних сирена тек долази.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.