Отвори очи – не трпи насиље
Само у 2019. години у Србији је пријављено више од 36.000 случајева насиља над старима, у Београду 1.065, а 65 одсто жртава биле су жене. Ова статистика предочена је поводом Светског дана борбе против насиља над старијима који је јуче обележен изложбом „Отвори очи” у Кнез Михаиловој улици.
Како је рекла Наташа Тодоровић, из Црвеног крста Србије, циљ изложбе је био да се јавност образује на тему насиља над старима. Поставка је део пројекта оснаживање старијих жена и превенција насиља над старима кроз промену друштвених норми у Аустрији и Србији, који су финансирали Европска унија и Аустријска развојна агенција.
Отварању изложбе присуствовали су Леонета Пајер, шефица операција делегације Европске уније у Београду, Сабине Кројзербрунер, заменица амбасадора Републике Аустрије у Србији, Лианг Зенг, заменик амбасадора Аустралије, Борка Јеремић, из Популационог фонда Уједињених нација у Београду, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, и Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.
Како су учесници нагласили, у Европској унији је више од 20 одсто становништва старије од 65 година, а и Србија је једна од земаља с високим просеком старости становништва. Према подацима Светске здравствене организације, више од 15,7 одсто старијих доживи неки облик насиља, док је према истраживању Црвеног крста Србије тај број већи од 19 одсто.
Ова врста насиља поприма врло различите облике: психолошко, физичко, претње, понижавање, злостављање, мучење, финансијско и сексуално искоришћавање, ограничавање слободне воље и слободе кретања. Насилници су најчешће супружник или партнер, одрасло дете, сродници, неговатељи, пријатељи, комшије... Жене су чешће жртве насиља, али га трпе и мушкарци. Старије жене оклевају да пријаве насиље јер оно најчешће долази од њихових партнера и породице, од оних од којих зависе по питању збрињавања и преживљавања.
Пре две године у Србији је пријављено 36.227 случајева насиља над старим и то је 80 одсто више пријављених у односу на 2015. Иако овај податак звучи страшно, он је ипак показатељ освешћивања старијих и резултат кампања.
Градоначелник Зоран Радојичић подсетио је да је град организовао и службу „Помоћ у кући”, која функционише у оквиру Геронтолошког центра Београд. Ову службу чини 620 геронто-домаћица које непосредно пружају услуге за готово 2.500 корисника.
На Тргу републике јуче је Светски дан борбе против насиља над старијима обележио и Градски центара за социјални рад у Београду, који са Црвеним крстом Београд спроводи кампању „Осветли проблем – Стоп насиљу над старијим особама”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.