Делта сој короне прети свету
Осам милиона становника кинеског града Донгуана подвргнуто је јуче тестирању на корону, након што су током викенда у тој метрополи на југу земље регистрована два случаја заразе делта сојем вируса, пролетос првобитно регистрованог у Индији.
„Ковид 19, варијанта делта, постаје доминантан сој вирусне болести широм света, који се већ раширио у више од 80 земаља. Делта забрињава због знатно веће преносивости, мањка података о његовом утицају на делотворност вакцина, и сплета сасвим другачијих симптома којима се манифестује”, упозорила је др Соумја Сваминатан, водећи експерт Светске здравствене организације.
Надлежни у Португалији, Италији и Израелу реаговали су у тренутку.
Суочена с драматичним скоком броја заражених делта сојем у свих 18 општина Лисабона (1.350 случајева у једном дану, односно највећи број од фебруара), португалска влада завела је радикалну меру затварања престонице од петка у 15 часова до јуче у шест ујутру.
„Влада је донела одлуку да се (делта) ситуација каква је у Лисабону не би проширила по земљи”, рекла је португалска министарка Маријана Силва Вијеира на конференцији за штампу.
Тако ниједном становнику Лисабона протеклог викенда није било дозвољено, сем из преке нужде, да напусти престоницу, нити су Португалци са стране могли да уђу у град на реци Тежо.
Али, правило уведено због ширења „забрињавајућег соја вируса” у Лисабону, протеклог викенда није важило за странце.
„Страни туристи у Лисабону, изузети су од ’викенд-правила’ и могу и даље да путују изван града и назад”, јавља портал „Јуроактив”.
Иначе, пораст броја заражених сојем делта у Лисабону поклапа се с прошломесечном одлуком Португалије да због смањеног броја нових случајева короне попусти вишемесечне рестрикције и истовремено отвори границе страним туристима, међу њима и путницима из Велике Британије.
А делта се на Острву шири муњевито: прошле седмице тим сојем било је заражено више од 119.000 Британаца у готово свим крајевима Уједињеног Краљевства, пренео је Би-Би-Си. Најновија варијанта вируса корона шири се 40 до 70 пута брже од соја алфа, регистрованог у Великој Британији након појаве соја у Кини крајем 2019. године. Различити темпо ширења делте по Европи у овом тренутку је помало мистерија, сматра Џеф Барет, директор Велкам Сангер института у Кембриџу.
Најновије вести о ширењу делте паралелно с приливом страних туриста натерале су владу у Риму на хитне мере предострожности. Тако је Италија од јуче увела петодневни карантин и обавезно тестирање путника из Велике Британије, пренеле су агенције. Притом, петодневни карантин у Италији овог пута важи и за све вакцинисане (две дозе) придошлице с Острва. А у 2019. више од шест милиона Британаца путовало је у Италију.
У међувремену, жаришта делте регистрована су на југу Француске (област Ланде), у једној уметничкој школи код Стразбура, у јужним предграђима Париза, као и у Немачкој, Шпанији... преноси „Фајненшел тајмс”.
Нелагода због баука делте, соја короне који, према подацима СЗО, најчешће напада млађу популацију, шири се пред наступајућу летњу сезону.
Израел је одлучно реаговао на појаву првих случајева делта соја. Нови премијер Нафтали Бенет је на седници владе наложио да се додатних 250 полицајаца ангажује у надзору стриктног поштовања карантина и да се уведе забрана путовања у земље високоризичне због короне (Русија, Индија, Јужноафричка Република, Мексико и Бразил), извештава дневник „Хаарец”.
С оне стране Атлантика истовремено стижу упозорења да би делта на јесен могла постати доминантни сој вируса и у Америци, истиче др Рошел Валенски, директор америчког Центра за контролу и превенцију болести, преноси Си-Ен-Би-Си.
„Ако се вакцинишете, бићете заштићени од делта варијанте”, поручује он.
Профит „Фајзера” можда и 38 милијарди долара
Велике фармацеутске компаније, творци првих вакцина против короне, у међувремену, благонаклоно гледају на недавно објављени план Г7 да до 2022. вакцинишу цео свет. Амерички „Фајзер” процењује да ће од продаје вакцина против короне ове године приходовати 26 милијарди долара, наводи лондонски „Гардијан”. Банке имају нешто другачију процену: Морган Стенли сматра да ће приход износити 33 милијарде долара, док Барклејс процењује да ће достићи 38 милијарди долара.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.