Непрописно складиштење муниције могућ узрок експлозије
Хаварије у фабрикама наоружања дешавају се у свим државама широм света. У нашој земљи такви случајеви догађају се у просеку три пута годишње. Али, за само две недеље у фабрици наменске индустрије „Слобода” у Чачку догодила су се три инцидента – две експлозије и пожар.
Узроци експлозије и пожара још нису познати, а руководство чачанске „Слободе” није се огласило тим поводом.
Два војна хеликоптера поливала су јуче водом терен у кругу војне фабрике у Чачку на коме је у недељу избио пожар.
Производња у војној фабрици „Слобода” обустављена је у наредних 15 дана и радницима је саопштено да не долазе на посао, речено је за агенцију Бета у Самосталном синдикату фабрике.
Слике експлозије у суботу око 19.50 сати у магацинском простору фабрике наоружања изгледале су апокалиптично.
На срећу, нико није погинуо, али су од стакла које је пукло услед детонације у кругу фабрике лакше повређена три радника. Поједини грађани јављали су да их је детонација оборила на земљу.
Дан касније, у шуми код фабрике избио је пожар. Ватра је угашена и није било повређених. Одмах после инцидента евакуисано је више од сто домаћинстава из насеља у околини.
У хотел у центру града у суботу увече смештено је 35 породица које живе у близини „Слободе”, а локална самоуправа организовала је пункт за прихват оних који су желели да ноћ проведу подаље од места експлозије.
Процењује се да је материјална штета од експлозије и пожара који су се догодили током викенда далеко већа од хаварије у магацину „Слободе” 4. јуна, када се догодила серија експлозија у магацину готових производа.
Генерал Момир Стојановић, некадашњи начелник Војнобезбедносне агенције (ВБА) каже за „Политику” да ови инциденти у „Слободи” опомињу и сматра да нешто не штима у организацији посла и у производним погонима наменске индустрије у Чачку.
„Већ двадесетак година, а нарочито после НАТО агресије на нашу земљу, Војска Србије нема довољно складишних капацитета. Муниција и минско-експлозивна средства складиште се у неусловним магацинима. Такав је случај и у Чачку”, сматра Стојановић и додаје да постоје строги услови под којима се муниција и минско-експлозивна средства чувају, а не да се прекривају цирадама на отвореном.
Други проблем, како истиче саговорник, јесте мешање убојних средстава којима је истекао рок са онима који су у року. И ово је последица недостатка адекватних складишта, додаје он.
„Трећи проблем су неквалификовани кадрови на руководећим местима у наменској индустрији. Некада су те послове обављали људи специјализовани за ту врсту производње којом се бави и ’Слобода’ из Чачка”, каже Стојановић.
Као додатни проблем, генерал истиче и исцрпљеност радника у производном процесу наменске индустрије који раде у три смене.
Ситуација око зграде фабрике „Слобода” у Чачку сада је мирна. Грађани који су у суботу евакуисани враћају се у своје домове. Они су се јуче јављали и градској управи да пријаве штету на својим објектима. Углавном су то штете на кућама где су разбијена стакла и полупани црепови.
Опозициона Група грађана „Чачак је наш” у Скупштини Чачка затражила је јуче од градског руководства да од надлежног министарства тражи хитну смену менаџмента војне компаније „Слобода” због инцидената и истакла да „Чачани одбијају да буду жртвовани као грађани Чернобиља”.
Председник ове групе грађана Драган Бисенић навео је да је експлозија у фабрици „Слобода”, која се догодила у суботу увече око 20 часова, трећи акцидент за време мандата актуелног руководства те фабрике, преноси Бета.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.