Сцена за глумце
Од нашег специјалног извештача
Карлове Вари – „Ми смо велики пријатељи Србије, али смо од јуче и велики партнери Америци. Слуге драга моја, то смо ми, слуге! Прво СССР-у а сада и САД-у!”, повишеним тоном резимира свој петнаестоминутни монолог о „срамној одлуци чешке скупштине” мој времешни чешки колега, док избегавајући кишу крупним корацима грабимо ка централној галерији на отварање једне необичне изложбе.
Ћутим, само климам главом, а у себи мислим – „Боже, ни на трен не могу да побегнем од политике, а пређох оволику километражу”, када он као какав читач мисли ускликну: „Све ти је данас политика драга моја, него хајде да видимо да ли овај слика исто тако добро као што глуми!”
Тај „овај” је Армин Милер Штал, славни немачки глумац импресивне интернационалне каријере, један од виђенијих овдашњих гостију који је на фестивалу у Карловим Варима био још 1962. као сасвим млад глумац, а потом и 1997. године. Рођен је 1930. године у пруском градићу Тилситу, свој први ангажман имао је у позоришту у Источном Берлину 1952. године, а глумачки посао умало је изгубио када се нашао на црној листи као један од потписника петиције против политичког прогона певача Волфганга Бирмана. Тек 1979. године Шталу је пошло за руком да емигрира у Западни Берлин где је његова каријера процветала. Данас Армина Милера Штала памтимо као глумца у филмовима Рајнера Вернера Фазбиндера, Анджеја Вајде, Иштвана Сабоа, Косте Гавраса, Џима Џармуша, Билија Огуста, Дејвида Кроненберга чији се последњи филм „Ускршња обећања” приказује на фестивалу ван конкуренције и у част глумца.
И док се о његовој раскошној филмској биографији много зна, мало је познато да је Армин Милер Штал успешан и као сликар и да се његове слике, графике и цртежи налазе у галеријама и музејима широм Америке, Италије и његове родне Немачке. За изложбу у централној галерији у Карловим Варима одабрано је 25 слика средњег и великог формата рађених комбинованом техником, које окружују скице и цртежи инспирисани светом филма и позоришта. Под називом „Слике људи” Армин Милер Штал представља портрете композитора Антонина Дворжака, Петра Чајковског и Франца Шуберта, сликара Леонарда да Винчија и Тицијана, писца Џона Штајнбека, филозофа Фридриха Ничеа, онако каквим их види славни глумац.
И његов старији британски колега, 86-годишњи Кристофер Ли, тема је разговора на фестивалу у Карловим Варима, јер упркос годинама и са више од 250 улога у свом „филмском багажу”, одолева времену. Док шаљемо ову фестивалску причу, у току је његова изузетно посећена мастер класа. Кристофер Ли један је од глумаца у недавно завршеном филму „Тријажа” Даниса Тановића, а публика га памти и као грофа Дракулу, по улогама у Лукасовом „Рату звезда”, Џексоновом „Господару прстена”, сарадњи са Спилбергом, Тимом Бартоном, али и по чињеници да држи светски рекорд у мачевању пред камерама.
Некадашњи обавештајац у ратном ваздухопловству Велике Британије, кога су мисије водиле и међу Титове партизане током Другог светског рата, појавиће се ускоро и у новом издању Гинисове књиге рекорда као глумац са најбоље оствареним резултатима у филмском бизнису у историји светског филма. За више од 60 година успешне каријере, филмови у којима је учествовао Кристофер Ли, најбоље су зарађивали на светским биоскопским благајнама.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.