Вандали запалили дечје игралиште
За сада непознати вандали запалили су и уништили дечје игралиште на раскрсници улица Мештровићеве, Јована Бијелића и Браће Јерковић, јуче сат времена после поноћи. Хулигани су оштетили око 190 квадрата тартана, односно гумене подлоге, четири њихалице и двоструку клацкалицу. У гашењу пожара учествовало је осам ватрогасаца, а овом приликом нико није повређен. Поводом овог инцидента огласио се и Горан Весић, заменик градоначелника, који је тражио измену Кривичног законика како би се у њега уврстило ново кривично дело – „оштећење инфраструктуре”.
Како су рекли у ЈКП „Зеленило – Београд”, штету су открили њихови радници приликом редовног обиласка.
– Изгорео је део дечјег игралишта реконструисаног 2016. године. Реч је о површини која је стазом подељена на два дела и ограђена, а пожар је избио на једном од игралишта. Ватру су врло брзо, за неколико минута, угасили ватрогасци, али је штета начињена и износи око милион и сто петнаест хиљада динара. У обнову овог игралишта пре шест година уложено је више од четири милиона динара – рекла је Гордана Миљојковић, из ЈКП „Зеленило – Београд”.
– Надам се да ће они који су ово урадили брзо бити ухапшени. И већ знам шта ће да се догодити када буду ухапшени. Родитељи ће им наћи адвокате који ће да тврде како су хулигани били пијани или дрогирани, како су се мало играли и правдаће се да материјална штета није велика. А потом ће суд да процени материјалну штету и да им понуди неку нагодбу – додао је Горан Весић, заменик градоначелника, на свом фејсбук профилу.
Ако прође његов предлог о новом кривичном делу, то би, сматра, требало да уведе ред.
– Па када неко украде шахт са улице или бакарни кабл, уништава саобраћајне знакове, уништи споменик или игралиште за децу, без обзира на висину штете, мораће да одговара за оштећење инфраструктуре – закључио је Весић.
Ово није први пут да вандали пале и на тај начин уништавају простор намењен деци. Слична ситуација догодила се 2012. године у Парку дугиних боја на Бежанијској коси где је запаљен део мултифункционалног реквизита намењеног за децу са посебним потребама.
Укупна штета која је прошле године причињена на јавним зеленим површинама износи готово дванаест милиона динара.
Украдено је 13 клупа, изломљено 50 дечјих и спортских реквизита, украдено 32, оштећено 57, а бесправно исечено 140 стабала, однето је око 1.500 расада цвећа и шибља, оштећено близу 1.500 квадратних метара травњака…
На удару су најчешће површине на општинама Стари град, Палилула и Нови Београд.
За износ штете која је причињена само у прошлој години могла су се изградити најмање два нова игралишта за децу са гуменом подлогом, савременим реквизитима, уређеним стазама и просторима за одмор или најмање шест теретана на отвореном, паркова за кућне љубимце…
За крађу „јавних уређаја” од једне до осам година
У Кривичном законику у оквиру члана 204. наводи се да ће се казном затвора од једне до осам година казнити учинилац тешке крађе, ако украдена ствар представља јавни уређај за воду, канализацију, топлоту, гас, електричну или другу енергију или уређај система јавног саобраћаја и веза, односно делове тих уређаја без обзира на вредност украдене ствари.
Пре неколико година када су биле учестале крађе железничке инфраструктуре постојао је предлог да се казнена политика пооштри јер у већини земаља Европске уније крађа железничке имовине третира се као акт тероризма за шта су предвиђене затворске казне од 20 до 40 година.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.