Руси помажу у истрази пада бугарског „мига 29”
Кључну помоћ у расветљавању удеса бугарског борбеног авиона „миг 29”, који се 9. јуна срушио у Црно море, даће Русија. „Црна кутија”, која је пронађена међу остацима олупине, биће, како је саопштило Министарство одбране Бугарске, предата произвођачу „Миг” како би покушао да дође до техничких података о лету који се завршио кобно по пилота.
Овај случај привукао је и пажњу јавности у Србији, јер се несрећа десила током извођења вежбе противваздухопловне одбране „Шабла 2021”, на истоименом полигону код Варне, а на којој је требало да бојево гађање изведу и ракеташи, али и пилоти „мигова 29” Војске Србије.
Поврх свега недавно је један бугарски новинар изнео тврдњу да је српска војска оборила бугарски авион, што је неистина, будући да тада ракетне јединице са земље нису гађале а, пошто се несрећа догодила ноћу, лансирање ракете се свакако не би могло сакрити. Ипак, пошто је ова гласина узела маха, Министарство одбране Србије морало је да демантује такве наводе.
У овом удесу настрадао је мајор Валентин Терзијев. Фаталне ноћи полетео је из базе „Граф Игњатијево” код Пловдива, са задатком да ракетом ваздух–ваздух испаљеном са „мига 29” гађа циљ, падобранску мету која се лелујала у ваздуху 20 километара од обале. Међутим, у 0.45 часова напрасно је изгубљен контакт с авионом. Шта се заправо десило, и даље је мистерија.
(ЕПА-ЕФЕ/Васил Донев)
Вежба је одмах прекинута, а на лице места послати су спасилачки бродови. На површини су пронађене крхотине авиона, а наредних дана и остаци олупине на дубини од око 70 метара и тада је саопштено да је пилот погинуо. Касније је на морском дну пронађена и „црна кутија”.
Она се, међутим, разликује од оних у цивилној авијацији – бележи само параметре лета, али не и шта говори пилот приликом одржавања везе. Међутим, тај разговор се снима у контроли лета, а Терзијев је комуницирао с базом „Граф Игњатијево” и контролорима на самом полигону у Шабли.
Како су представници бугарске војске изјавили на конференцији за новинаре одржаној у овој бази, „црна кутија” је пронађена механички оштећена и у њу су ушли морска вода и керозин. Ипак, могуће да су подаци о лету сачувани, па ће она, у стању у каквом је пронађена, бити предата експертима руског произвођача „Миг”, који ће, уз присуство колега из Бугарске, покушати да „извуку” техничке параметре последњег лета Терзијева, који је, иначе, постхумно унапређен у чин потпуковника.
Бугарска, данас чланица НАТО-а, већ деценијама користи „мигове 29” наслеђене из времена док је била у Варшавском уговору. У току је процес набавке америчких авиона Ф-16, који би требало да у наредним годинама замене „мигове 29”.
(Принтскрин)
Бугарски министар одбране Георги Панајотов најавио је да ће се прекинута вежба противваздухопловне одбране одржати у септембру на полигону у Шабли, а за сада није познато да ли ће на њој учествовати и припадници Војске Србије.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.