Откази за службенике с лажним дипломама
Крагујевац – У управу града стигли су први резултати провере докумената о стручној спреми запослених, а неким чиновницима су већ уручена решења о раскиду уговора о раду, сазнаје „Политика”. Отказе су добили нижерангирани службеници који су се запослили захваљујући дипломама стеченим на незаконит начин. Подсећања ради, град је фебруара ове године затражио да се провере дипломе свих 600 запослених у локалној управи, а документација је прослеђена Министарству просвете, науке и технолошког развоја. У посао провере била је укључена и полиција.
Информацију о пристиглим резултатима за наш лист је потврдила градска већница за локалну самоуправу Сања Туцаковић, која нам је рекла да у овом тренутку не жели да износи детаље о овом случају. „Изјаву за медије даћемо након што стигну резултати провере диплома свих запослених у градској управи”, навела је већница Туцаковић.
Крагујевац је први град у Србији који је од надлежних у држави затражио да се провери валидност докумената о стручној спреми запослених у локалној управи, а иницијатива је, наводно, потекла од службеника који су дипломе стекли на законит начин. „Ми смо се мучили и учили, а неки су се запослили без дана школе”, изјављивали су за медије неименовани чиновници, захтевајући да преваранти буду отпуштени с посла.

„Престанак радног односа следи свима који су дипломе стекли на незаконит начин или на неакредитованим образовним установама. Проверићемо дипломе и службеника и функционера. Неће бити поштеђених, ни заштићених”, поручила је већница Туцаковић у фебруару.
Према сазнањима „Политике”, истрагом је утврђено да су поједини градски службеници приликом заснивања радног односа достављали фалсификоване средњошколске дипломе, док су се неки запошљавали с исправама образованих установа чији школски програми нису добили акредитацију надлежних државних органа. Даљом провером треба да буде утврђено да ли су посао добили и службеници с лажним факултетским дипломама, као и на који начин су стекли те академске исправе.
Према незваничним информацијама, највећи број лажних диплома носи печат образовних установа са седиштем на Косову и Метохији, али се сумња да су школске исправе противзаконито издаване и на подручју централне Србије, у Шумадији.
Талас лажних диплома запљуснуо је Крагујевац, а истражним органима остаје да утврде ко је све био укључен у продају и куповини школских исправа, као и колико је градских службеника до сада добило посао подносећи документацију стечену на незаконит начин.
„У ресорном министарству су нам казали да ће провера да потраје због великог броја послатих диплома. Жељно ишчекујемо расплет”, навео је градоначелник Крагујевца Никола Дашић у марту ове године, када смо се интересовали у којој је фази овај случај.
Захтеву за проверу диплома претходило је неколико изнуђених оставки крагујевачких функционера. Готово у исто време оставке су поднели главни градски урбаниста Иван Марковић, кога је опозиција оптужила да не испуњава услове за обављање те функције, те Владимир Доби, већник за инвестиције и управљање пројектима, који је у Америци, где је својевремено радио, починио ситнији прекршај. Након тога уследила је оставка и заменика председника Скупштине града Зорана Младеновића, који је осумњичен за сексуално узнемиравање градских чиновница.
Поменути Младеновић је осумњичен за сексуално узнемиравање управо у тренутку када је почело интерно прикупљање документације о стручној спреми запослених у градској управи. Тим поводом је градоначелник Дашић у више наврата давао изјаве, наводећи да се претпоставка невиности мора поштовати све док надлежни не утврде чињенице.
„Има много чудних ствари у вези с провером диплома. Питање је шта је позадина тог случаја и како ће се све завршити. Сумњам да ће бити отпуштени баш сви који су кршили закон. Имам утисак да ће настрадати само нижи чиновници”, рекао је за „Политику” високопозиционирани члан владајуће Српске напредне странке, с молбом да га не именујемо.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.