Уторак, 21.09.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО У ФУДБАЛУ

Срећа уз домаћина

Енглеска – Данска 2:1 (1:1, 1:1). – После првог примљеног гола на овом турниру, Енглези изједначили захваљујући аутоголу, а победили голом Кејна, коме се лопта вратила пошто му је одбрањен пенал
(Фото EPA/Justin Tallis)

Енглези су уз много среће први пут у финалу Европског првенства и 11. јула ће се на Вемблију против Италијана борити за звање најбољег на нашем континенту. Уз много среће су победили Данце с 2:1 (1:1, 1:1), јер су изједанчили захваљујући аутоголу, а победоносни гол постигли пошто је Кејн имао срећу да му се лопта, после одбрањеног пенала, врати на ноге. Али, то не значи да нису заслужили победу. Од примљеног гола су потпуно преузели игру и право је чудо што пре продужетака нису решили питање победника.

Данци су се обрадовали у 30. минуту. Приликом извођења слободног ударца од двојице играча гостију крај лопте, Дамзгард је одмах кренуо на пуцао преко живог зида. Пикфорд је полетео ка лопти, али ју је само дотакао и она је под пречку отишла у мрежу. Први пут на овом шампионату енглески голман је савладан. Да је за трептај ока раније кренуо могао би да спречи најгоре, јер је лопта ишла најмање метар и по од стативе. Али, Пикфорд је и пре тога био неодлучан.

Непуних десетак минута касније дошло је до изједначење. Енглези су после примљеног гола просто били приморани да буду предузимљивији. Међутим, најбољу шансу није искористио Стерлинг. Када се нашао очи у очи са Шмајхелом шутирао је у њега. То што није успело Енглезу урадио је Данцу. У 39. минуту на Сакину оштро убачену лопту с десне стране шеснаестерца натрчао је капитен Кјер и неспретно је убацио у своју мрежу.

После тога се игра смирила, а у другом полувремену се поново распламсала. Наваљивали су Данци, али су Енглези били опаснији. У 54. минуту Мегвајер је одлично шутирао главом, али је Шмајхел запливао кроз ваздух ка својој десној стативи и крајњим напором спасао свој тим. Опседао је потом домаћин противнички гол, али је и гост, али је и гост вребао.

Али, Енглези су имали више снаге и свежине. Док је дански селектор чак петорицу играча заменио у другом полувремену, енглески је извукао из игре само једног. У пордужецима се играло на данској половини, стезао је домаћин обруч, али што он није пукао највеће заслуге припадају голману Шмајхелу.

У 102. минуту Енглези су добили највећу могућу шансу. Мале је непотребно други пут стартовао на Стерлинга, који је ушао у мртав угао и његов продор више није био опасан. Најстрожу казну је извео Кејн, али га је Шмајхел прочитао и одбранио! Међутим, лопта се вратила енглеском капитену, коме није било тешко да је убаци

Стадион: Вембли. Судија: Макели (Холандија). Стрелци: 0:1 Дамзград (29), 1:1 Кјер (аутогол, 39), 2:1 Кејн (102). Жути картони: Мегвајер (Енглеска) и Вас (Данска)

ЕНГЛЕСКА: Пикфорд 6, Вокер 7, Шо 7, Рајс 7 (од 95. Хендерсон –), Стоунс 6, Мегвајер 7, Сака 6 (од 68. Грилиш 5, од 106. Трипијер –). Филипс 6, Кејн 6, Маунт 6 (од 95. Фоден –), Стерлинг 7. Селектор: Саутгејт.

ДАНСКА: Шмајхел 9, Кристенсен 6 (од 77. Андерсен 6), Вестергард 6 (од 106. Винд –), Хејбјерг 7, Кјер 6, Дилејни 6 (од 85. Јенсен 6), Брајтвајтe 5, Стригер 6 (од 67. Вас 6), Долберг 6 (од 67. Нергор 5), Меле 6, Дамзгард 7 (од 64. Поулсен 6). Селектор: Хјулманд.