Жене у украјинској војсци марширају у штиклама
Недавно објављене фотографије које промовишу предстојећу војну параду у Украјини наишле су на општу критику због одлуке да се кадеткиње увежбавају у штиклама, пише „Њујорк тајмс”.
Званичне слике имале су за циљ да прикажу следећу генерацију украјинске војске: Десетине кадеткиња марширају у високим потпетицама, уочи параде која ће се одржати следећег месеца поводом 30. годишњице независности земље.
Али након налета гневних одговора посланика, демонстрација испред Министарства одбране и незадовољних кадета, украјинска војска променила је став о обући, признајући изазове марширања у штиклама.
„Ходајући по врућини нашим путевима, војска ризикује повреде, оштећење потколеница, лигамената, па чак и огуљена стопала”, написала је на Фејсбуку Ина Совсун, опозициона посланица. „А зашто? Да би дочарали нечије стереотипе о јединој улози жене као лепе лутке?”, рекла је Совсун, која је пробу марша у штиклама окарактерисала као „штетну и идиотску”.
Фотографије су подстакле масовну расправу у Украјини о адекватности опреме за жене у украјинској војсци, али и неуспех војске да боље интегрише жене у оружане снаге, упркос добро прихваћеним променама последњих година.
Штикле јесу део женске кадетске униформе, које се носе уз хаљину у свечаним приликама, али такве ципеле не иду уз борбене униформе.
Мариа Берлинска, активисткиња која се залаже за већу родну равноправност у редовима војске, рекла је да би војна парада требалo да буде демонстрирање снага службе, али да би војник у штиклама само показао неспособност.

„Жене се попут мушкараца боре у војничким чизмама. Током рата многе наше девојке су погинуле на бојном пољу у војној униформи”, истакла је Берлинска на Фејсбуку.
Женама је дозвољено да служе у украјинским оружаним снагама од 1993. године, а војска им је 2018. године отворила многа радна места у борбеним редовима, укључујући топџијске позиције на оклопним возилима, снајперске положаје или посао команданта пешадије.
Око 31.000 жена служи војску, што je нешто више од 15 одсто украјинских оружаних снага. Према подацима војске, број жена се више него удвостручио од 2014. године.
Жене су се, ипак, суочиле са сексуалним нападима и узнемиравањем, а истраживачи указују на то да су изложене родној дискриминацији и да су и даље распоређене на лоше плаћене и ниже рангиране положаје.
Истраживање Уједињених нација о женама у украјинској војсци објављено 2016. године под називом „Невидљиви батаљон”, открило је да жене морају да носе мушку обућу и униформе или да саме себи набаве одговарајућу, као и да им нису обезбеђени женски хигијенски производи.
„Имам утисак да у војсци нема жена”, рекла је једна испитаница истраживачима, док друга наводи да јој је „сваки мушкарац ког је срела у батаљону рекао да би требало да седи код код куће и рађа децу”.
Ана Квит, експерт за родну равноправност са седиштем у Кијеву и коаутор студије, каже да су се женски услови побољшали од објављивања извештаја. Ипак, додала је, жене су и даље недовољно цењене и суочавају се са дискриминацијом и неадекватним униформама и ципелама.

Слике које приказују јединицу састављену искључиво од жена такође су послале погрешну поруку, сматра Квит, ону у којој су жене биле изоловане у војсци и одвојене од мушкараца.
„Не узимајући у обзир штикле, апсолутно је смешно и супротно украјинским обећањима да ће интегрисати жене у војни сектор и промовисати родну равноправност”, изјавила је Квит.
Украјинско Министарство одбране навело је у објави на Фејсбуку да друге земље захтевају од жена у у оружаним снагама да носе штикле, а да је кодекс облачења произашао из званичне уредбе из 2017. године.
Ипак, Андриј Таран, украјински министар одбране, током посете питомцима рекао је да ће ергономски побољшана обућа за војску бити доступна у најкраћем могућем року.
„Просто је незгодно да жене-војници ходају у таквим ципелама”, саопштило је Министарство одбране у вести након посете.
Објављене су и нове фотографије: овај пут жене су носиле чизме.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.