Зелена будућност црвене Сутјеске
На помен Сутјеске прво се помисли на велику битку у Другом светском рату, знану и као Пета непријатељска офанзива. Они старији сетиће се и лекција о псу Луксу (или Рексу), који је током те битке спасао живот Титу, телом га заклонивши од гелера. Школовани у „оној држави” знају и за монументални споменик на Тјентишту, незаобилазно одредиште ђачких екскурзија, пред којим су се генерације пионира и омладинаца поклањале сенима 7.500 изгинулих партизана.
Осим те „црвене” историје, овај простор у источној Босни има и „зелену” прошлост, на којој гради своју будућност. Национални парк „Сутјеска” установљен је још 1962. и под заштитом је Унеска. Налази се на територији Републике Српске, простире се на 16.052 хектара и представља један од најразноврснијих екосистема у jугоисточној Европи. Убудуће ће бити још доступнији поклоницима еко-туризма, научницима и истраживачима – захваљујући Програму прекограничне сарадње Србије и БиХ, у НП „Сутјеска” отворен је Центар за научно истраживање и екологију. Партнери у реализацији били су Шумарски факултет Београдског универзитета и ЈП „Србијашуме”, а двогодишњи пројекат финансирала је Европска унија.
– Једна рушевна грађевина на Тјентишту после реновирања постала је репрезентативни објекат за смештај и рад студената и тимова из разних научних дисциплина. Под истим кровом су лабораторија, инфо-центар, сала за презентације и предавања, двокреветне собе и апартмани с укупно 46 лежајева. Ту је и ботаничка башта, са свим аутохтоним и ретким врстама биљака које расту на подручју националног парка – каже Мирјана Радовић, руководилац Сектора за унапређење и развој НП „Сутјеска”. Како истиче, центар ће бити и наставна база за студенте бањалучког, али и београдског шумарског факултета, а пружаће гостопримство и истраживачима из области историје, археологије, етнологије...
– Циљ нам је био да успоставимо сарадњу са барем пет научно-образовних институција, а већ сада у мрежи сарадње имамо двадесетак факултета, института, основних и средњих школа, не само из пограничног подручја већ и из Београда – каже наша саговорница.

Амбиције управе НП„Сутјеска” нису ограничене само на регион већ желе да се упишу на мапу европског еколошког и научног туризма. Највећи адут у привлачењу посетилаца је резерват Перућица, највећа и најочуванија прашума на тлу Старог континента (1.434 хектара), чија је старост процењена на 20.000 година.
– Свесни смо да наша прашума побуђује велику знатижељу иако је приступ у то подручје строго ограничен и увек у пратњи водича. Зато и формирамо Центар за виртуелну стварност у Перућици. У резервату је већ постављено пет високософистицираних камера, које у реалном времену преносе слику у Центар за виртуелну стварност на Тјентишту. Те камере снимају станишта животиња и најатрактивније локације. Набавили смо и тродимензионалне камере које ће снимати с дронова, па ће посетиоци центра помоћу ВР наочара имати доживљај „прелета” преко прашуме – објашњава Мирјана Радовић. У плану је, додаје, да на сајту националног парка и заинтересованима широм света омогуће да „очима” тих камера прате све што се дешава у Перућици.

И мимо Перућице, НП „Сутјеска” пребогат је егзотичним пејзажима од којих застаје дах: непрегледне шуме, пространи пашњаци, бистри потоци, планински масиви, кањони, осам горских језера... Осим заљубљеника у „фото-сафари”, најчешћи гости су планинари и поклоници адреналинских изазова. Али, у НП „Сутјеска” има и стаза за породичне шетње, терена за одбојку, фудбал, кошарку, тенис... Посебна атракција је највећи базен направљен у Југославији – водену површину од 16.000 квадрата (као 13 олимпијских базена) својевремено је користила ЈНА за обуку и вежбе специјалних јединица.

– Потрудили смо се да сачувамо и спомен на Битку на Сутјесци. Обновили смо музеј који је током рата деведесетих девастиран и опљачкан. Имамо више од 400 експоната, попут оружја, униформи, докумената, фотографија... Споменик на Тјентишту је избељен, замењене су мермерне плоче на платоу, санирано је клизиште које је угрожавало спомен-костурницу – набраја наша саговорница.
Осим споменичких објеката, обновљени су и смештајни капацитети, неки од њих и средствима Владе Републике Србије, па национални парк сада располаже са 300 лежајева. Ту су и бројне приватне куће које нуде смештај за туристе, као и могућност за камповање. Последњих седам година за промоцију овог бисера Републике Српске међу омладином региона много је учинио тродневни музички ОК фестивал, на коме је било и по 10.000 посетилаца.

– Жеља нам је да, као некада, НП „Сутјеска” буде домаћин наставе у природи и екскурзија ђака из Србије. Знамо да постоје рестрикције у вези са извођењем те врсте наставе у иностранству, али верујемо да ће та препрека бити превазиђена, у оквиру Споразума о успостављању специјалних и паралелних веза између Републике Српске и Србије – закључује Мирјана Радовић, руководилац Сектора за унапређење и развој НП „Сутјеска”.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.