Сценарио за филм настао за седам дана
Суботица – Фестивал европског филма на Палићу управо је на половини. До сада су у такмичарском програму приказани филмови „Дневник из Гвантанама” редитеља Кевина Медоналда, „Плави цвијет” Зринка Огресте” и „Француска” Бруна Думона. Уследили су филмови „Најгора особа на свету” и филм „Чисто људски”, који је приказан ван селекције.
У уторак увече публика је имала прилике да види филм мађарског аутора Денеша Нађа „Природна светлост” и остварење турског редитеља Ферита Карахана „Чувар брата својега”. Филмску причу о Јусуфу и Мему који похађају интернат за курдске дечаке, и Јусофовој борби да помогне свом другу након што се разболи. Редитељ и косценариста Ферит Карахан био је гост палићког фестивала заједно са својом породицом.
„Филм јесте делом инспирисан и мојим сећањима на интернат и прву руку сценарија написао сам 2009. године. Није био добар, поново сам покушао да га прерадим у неколико наредних година. Међутим, када се поново променила атмосфера на Средњем истоку, са растом радикалног исламизма настали су поново конфлкти између Курда и ИСИС-а и Турске и поново сам се осетио као деведесетих када сам био у школи. И са Гилистан Аце, која је и моја супруга, сели смо и за седам дана написали сценарио” испричао је редитељ.
Ферих Карахан је говорио и о атмосфери у којој лагање и страх постају начин да се људи спасу. Филм „Чувар брата својега” позван је и на највећи фестивал у Турској и како је редитељ рекао не очекује да филм има проблема у приказивању.
У уторак је на главном програму био мађарски филм „Природна светлост”, али неколико сати раније, у такође такмичарској селекцији програма „Паралеле и судари” приказан је мађарски филм „Post Mortem” редитеља Петера Бергендија чији играни филм „Трезор” је пре две године приказан у оквиру главног такмичарског програма. Овога пута, Бергенди се одлучио за другачију форму, чисти жанровски хорор филм који није много присутан у кинематографији северног суседа.
„Ово је важан филм у историји мађарске кинематографије, јер је први такав филм и при том са значајним буџетом”, рекао је Виктор Клем, главни глумац у овом хорор остварењу. Посебно је истакнута постпродукција филма, односно додавање ефеката, духова, која је изведена са готово холивудском уверљивошћу и вештином. У филму Виктор Клем се враћа са врата раја као промењена особа, много емпатичнија.
„Тамаш којег играм у филму жели да докаже да колико год деловало необично не умиру само мачке више пута, и да оно што доживљавамо као смрт понекад може да буде поновно рођење. За тај прелаз између живота и смрти неопходан је хорор филм који једино уме да храбро приступи овој ситуацији”, испричао је Клем.
Филмски фестивал настављен је јуче филмовима „Грип Петровљевих” и „Копилот”, а данас, светском премијером домаћег остварења „Нечиста крв – грех предака” Милутина Петровића, као и филмом „Ја никада не плачем” Пјотра Домалевског. Сутра се фестивал завршава филмовима „Војвода” Роџера Мичела и специјалном пројекцијом „Кљун”.
Ове године на Палићу је промовисана и књига редитеља Слободана Шијана „Писци у биоскопу: Књижевна историја наших филмских доживљаја” у којој су сакупљени текстови Иве Андрића, Бранислава Нушића, Станислава Винавера, Растка Петровића, Милоша Црњанског, Богдана Тирнанића, Данила Киша, Дубравке Угрешић и других. Представљена је такође и књига новинарке Татјане Њежић о Неди Арнерић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.