Споразум о сарадњи Новог Сада и Источног Сарајева
Нови Сад – Источно Сарајево је још један град са којим ће Нови Сад склопити споразумну сарадњу, одлучила је градска скупштина. Гро новосадских парламентараца, укључујући и малобројну опозицију са десног политичког спектра, сматра да је тако нешто најприродније, јер се тиме подупиру блиске везе са Републиком Српском, па и Дејтонски споразум, на коме лежи ова република у БиХ.
Међутим, око сарадње два града нема јединства унутар новосадске власти. Таквом концепту, који не подразумева сарадњу са целим градом Сарајево, противи се Лига социјалдемократа Војводине. Одборничка група ЛСВ-а затражила је да се предлог сарадње повуче са дневног реда, а пошто се то није десило, акт је заједно са текстом споразума усвојен већином гласова одборника у Новом Саду.
„Сматрамо да би сарадња са градом Сарајево на дуже стазе имало далеко већи домет јер би, сигурни смо, допринела помирењу и изградњи бољих односа у региону”, саопштила је заменица одборничке групе ЛСВ-а Маја Седаларевић и додала да би та сарадња допринела и имиџу Новог Сада као отвореног и мултикултуралног града.
Источно Сарајево носи своје име од 2005, а пре тога било је Српско Сарајево. Град је настао 1992, током ратних дејстава у БиХ, а данас је то град са око 65.000 становника и административним центром у насељу Лукавица, навео је помоћник градоначелника Александар Петровић.
Он је навео да се споразум тиче сарадње у привреди и пољопривреди, као и у туризму, напоменувши да је на тој територији Олимпијски центар „Јахорина”, као и да је предвиђена сарадња у спорту и култури, посебно у светлу Новог Сада као Европске престонице културе. Основ сарадње су такође поља образовања и заштите животне средине.
Иницијатива да Нови Сад склопи сарадњу са Источним Сарајевом стигла је градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића који је рекао да разуме да странке имају различите ставове. Наставиће, како је потврдио новинарима, сарадњу са Лигом. Тврди да се овој причи није приступило са високе политичке позиције већ да је реч о локалној сарадњи, као и да се он састајао у Новом Саду и са градоначелником Тиране, као и Грачанице.
„Не љутим се ни на једног коалициониг партнера који по одређеним питањима има другачији став. Ни у породици не можемо да се слажемо. Често ме супруга и двојица синова прегласају ‒ од куповине пса, па до других идеја”, казао је Вучевић, покушавајући да на неки начин умири одборничку дискусију каква се чула око става ЛСВ-а, али и због чега Вучевићеви напредњаци држе лигаше уз себе, у коалиционој власти Новог Сада упркос политичким разликама.
Одборник Бојан Вулин (ПС), навео је да два града имају исти болан почетак, јер су настали „када неке друге власти, вере и нације нису желеле да живе са православним Србима”. Одборница Снежана Мушицки (СРС), казала је да свако ко је против братимљења треба да се дубоко замисли, да Нови Сад треба да шири сарадњу са српским народом и да ће Српска и Србија „једном бити иста држава”.
Одборница Јелена Кешељ (СНС), рођена Сарајка која је са својих 15 година прешла у источни део града, казала је да Срби нису изашли из Сарајева јер су то желели, него су били приморани. „Желим да кажем свима који оспоравају град да тиме оспоравају Републику Српску и Дејтонски споразум који је донео мир у БиХ”, каже она.
Одборника Бојана Радојевића (ДСС), казао је да га не чуди став ЛСВ-а око Источног Сарајева већ то што их СНС држи у коалицији. Подсетио је на то да је Лига раније говорила да се ради о техничкој коалицији, али да се испоставило како ни тај технички део не спроводе како треба јер Нови Сад, како је објаснио, има велики проблем несташице воде, а водоводни систем је у рукама кадрова ове партије.
Усвојен је и предлог споразума са египатском Александријом, једним од најзначајнијих културно-историјских градова света.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.