Нафтне компаније се опорављају од короне, али су и даље опрезне
Крај јула и почетак августа период је када највеће светске нафтне компаније саопштавају резултате пословања у првом полугодишту текуће године. Ове извештаје берзе сада очекују са великим нестрпљењем, јер је готово извесно да ће нафтни гиганти саопштити да су се у претходних шест месеци донекле финансијски опоравили од удара у 2020. години коју су аналитичари већ назвали најгорим периодом у историји нафтног тржишта.
За разлику од претходне године када је просечна вредност барела нафте била тек око 42 долара, у првом полугодишту 2021. године цене су се кретале између 50 и 76 долара. Истовремено је дошло и до опоравка потражње за нафтом и горивима, у складу са укидањем рестрикција уведених ради сузбијања корона вируса. Тако је у првих шест месеци ове године забележен раст потрошње моторних горива у Србији за око 14 одсто у поређењу са истим периодом прошле године.
Међутим, организација највећих произвођача нафте ОПЕК очекује да ће се потпуни повратак глобалне потрошње нафте догодити тек у 2022. години, с годишњим просеком од 99,86 милиона барела на дан. Истовремено, аналитичари прогнозирају цене нафте између 80 и 100 долара. Међутим, највеће глобалне нафтне компаније и даље послују веома опрезно, посебно када је реч о капиталним улагањима. Дешавања након договора ОПЕК+ о повећању производње нафте, када су цене „црног злата“ на берзама пале чак шест одсто током једног дана, показала су колико је тржиште и даље осетљиво на различите сценарије. А један од њих је и могуће поновно увођење оштријих рестрикција широм света услед појаве заразнијих варијанти корона вируса, што би могло довести до успоравања глобалног опоравка, те и мање потрошње енергената.
Када је реч о домаћем тржишту, наша највећа домаћа нафтна компанија НИС, известила је у првом кварталу о значајном побољшању резултата у односу на прошлу годину. Тако је НИС прво тромесечје завршио са нето добити од 1,5 милијарди динара што је 2,4 пута више него у прва три месеца 2020. године.
Истовремено је забележен раст показатеља ЕБИТДА од 81 одсто.
НИС је, такође, и у 2021. години наставио развој компаније и у капиталне пројекте уложио 4,1 милијарду динара у период јануар-март. Своје пословне резултате за првих шест месеци текуће године НИС ће саопштити сутра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.